Zehirlenme

Zehirlenme

Zehirlenme Belirtileri

Vücudumuz normal fonksiyonlarını yerine getirir iken vücuda giren zehirli toksitlerin, vücudumuzu etkileyerek oluşan fonksiyonel bozukluktur. Zehirlenme fark edildiğinde ihmal edilmeyecek kadar önemlidir.

Zehirlenme Etkileri Nelerdir?

Zehirlenmenin etkileri; fiziksel etkenlere, alınan toksit miktarına, alınan maddenin türüne, yaşa göre değişim gösterebilir. Özellikle küçük çocuklarda daha fazla zehirlenme görülebilirken, çoğu zehirlenme evin içerisinde ortaya çıkar. Ağız yoluyla alınan, tarihi geçmiş ürünler, bozulmuş yiyecekler, bilinçsiz alınan ilaçlar, kimyasallar ve alkoller zehirlenmeye sebep olanlar arasında sayılabilir. Kişinin şikayeti ve ortaya çıkan belirtiler ile sebep bulunabilir ve uygun tedavi zehirlenmeye yol açan sebep doğrultusunda uygulanabilir. Bu sebeple zehirlenme nedeninin bulunması son derece ciddi ve hayati önem taşıyabilir.

Zehirlenme Türleri

  • Sindirim sistemini bozan zehirlenmeler (Kimyasallar, tarihi geçmiş gıda tüketimi, İlaçlar vb. )
  • Solunumla oluşan zehirlenmeler (Kimyasal maddelerin solunması, zehirli gazlara maruz kalmak vb.)
  • Cilde temas sonucu oluşan zehirlenmeler (Böceklerle temas, kimyasal maddenin cilt ile teması, vücuda sürüldüğünde tepkime yaratan ilaçlar, oral yolla alınana ilaç miktarları vb.)

Zehirlenme Belirtileri Ve Yapılması Gerekenler

Bireyin zehirlenme türüyle farklı şekillerde ortaya çıkan zehirlenmelerde öncelikle önemli olan vücudun verdiği tepkimelerin iyi takip ve analizidir. Vücudun tepki şekli tedavi yönteminin şekillenmesine yol gösterici olabilir. Zehirlenmenin sebepleri ve türlerine göre değişiklik gösteren tedavi yöntemleri olduğundan ana nedenin belirlenmesi hayati önem taşıyabilir.

Alınan bozuk gıdalar midede tepki oluşturur iken cilde temas etmiş kimyasallar ciltte kaşıntı, kabarmaya sebep olabilir. Ya da aşırı zehirli gazlara maruz kalmış kişi solunum zorluğu yaşayabilir. Zehirlenme bazen küçük bir müdahale ile iyileştirilebilir iken bazen ciddi tedavi görülmesi gerekebilir. Bu sebeple tüketilen yiyeceklere, içeceklere, içinde bulunulan ortamın koşullarına, kimyasallarla yapılan işlemlere, ilaç kullanımlarına çok dikkat edilmelidir.

Kişinin yaşı, fiziksel özellikleri, yaşam koşulları zehirlenmenin meydana çıkma şeklini de değiştirebilir. Halsizlik, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal, ciltte oluşan kızarıklıklar, aşırı kaşınma, eklem ağrıları, baş dönmesi vb. birçok belirtiyle ortaya çıkan zehirlenmeler de zaman kaybetmemeli ilk müdahalenin ardından en yakın sağlık kuruluşlarından destek alınmasından fayda sağlanabilir.

Hakkında admin

Check Also

Kıl Kurdu

Kıl Kurdu Kıl kurdu bağırsaklarda yaşayan bulaşıcı bir parazittir. İnsandan insana bulaşabilir. Daha çok okul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.