Vücut Kitle İndeksi

Vücut Kitle Endeksi

Vücut Kitle Endeksi

Vücut kitle endeksi, halk dilinde kilo boy endeksi olarakta bilinir. İdeal dediğimiz sağlıklı kilonun hesaplanması yöntemidir. Bireyin kilosunun boyuna oranla normal olup olmadığını anlamasını sağlar. Birey, vücut kitle endeksi sayesinde kaç kilo olması gerektiğini hesaplar. Fazla olan kilolarından kurtulmak için önlemler alır. Fakat bu hesaplama yöntemi bireyin ne kadar yağa sahip olduğunu göstermez.

Birey, fazla kas yapısına yada fazla yağa sahip olabilir. Vücut kitle endeksi hesaplanırken cinsiyet veya yaş önemsizdir. Sadece boyu ve kilosu hesaba katılır. Bu hesaplama yöntemi sadece sağlıklı bir kiloda olup olmadığınızı hesaplar. Vücut kitle endeksi yüksek bireylerde genellikle obezite, kalp rahatsızlıkları ve zayıf bağışıklık sistemi anlamı taşıyabilir. Yani bu hesaplama yöntemi sayesinde birey sağlıksız durumlara karşı önceden tedbir alabilir.

Vücut Kitle Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Vücu kitle endeksiniz, kilonuzun boyunuzun karesine bölünmesiyle bulunur. Her ne kadar yağyada kas kütlesi hakkında bilgi vermese de bireyin olması gereken kilo hakkında kolayca bilgi verebilir. Bireyin kilo ve boy ölçümü yapılır. Bireyin kilosu (kg) / boyunun (m) karesi olarak hesaplanır. 100 kilo 1.80 boya sahip birisinin vücut kitle endeksi. 1.8 x 1.8 = 3.24 100 / 3.24 = 30.8 dir.

Vücut Kitle Endeksi Kaç Olmalıdır?

Dünya sağlık örgütünün verilerine göre 18.5 – 24.99 arası vücut kitle endeksine sahip bireyler normal kiloya sahiptir. 25 ve üzeri değere sahip bireyler fazla kilolu diye geçer. Eğer bireyin vücut kitle endeksi 30’un üzerindeyse bu obeziteye işaret ederken 40 ve üstü değere sahip bireyler morbidobezite diye geçer. Morbidobez, ileri derece de obez demektir. Vücut kitle endeksiniz 18.5 değerinin altındaysa bu değer zayıf olarak nitelendirilir.

Vücut Kitle Endeksini Nasıl Düşürürüm?

Birey çocuk ise eğer pediatri uzmanları ile görüşmesi gerektiği tavsiye edilir. Diyetisyene gözüküp, kan değerleri ve vücut yapınıza uygun diyet listesi isteyebilirsiniz. Bunun yanında her gün en az 45 dakikalık bir yürüyüş yapılmalıdır. Mümkünse de spora gidilmelidir. Bol su tüketmeye özen gösterilmelidir. Günlük sıvı tüketimi günlük 3 litre olmalıdır.

Hakkında admin

Check Also

Göbek Eritme

Göbek Eritme Diyeti Kilo problemi olan kişilerin bölgesel olarak kilo vermeleri daha zor bir süreci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.