TÜP BEBEK TEDAVİSİ

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

Doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlere uygulanan tedavi yöntemine tüp bebek tedavisi adı verilir. Anne babadan alınan üreme hücreleri laboratuvar ortamında incelenerek döllenmenin sağlanması amaçlanır. Anne ve baba tüp bebek tedavisinde sabırlı olmalıdır.

Peki, Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Kadından alınan yumurta ile erkekten alınan spermler bir araya getirilerek döllenmesi sağlanır. Yumurtalar döllenmeye başladığında bölünür ve embriyo gelişmeye başlar. Gelişen embriyo, kadının rahmine yerleştirilir. Yerleştirilen embriyo rahimde yerini aldıktan sonra tutunma aşamasına girer ve sonrasında gebelik süreci başlar.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl İlerler?

  • Karar verme ve bilgi sahibi olma: tüp bebek tedavisine başvuracak olan çiftler öncelikli olarak bilinçlenmek için eğitim almalıdır. Bu süreçte yapılacak olan tüm işlemler için doktor tarafından bilgilendirilmelidir. Gerekli tahliller yapılır ve tedavi planı paylaşılır.
  • Yumurtalıkların uyarılması ve oluşturulması: yumurtaların hızla uyarılmasını sağlamak için anneye ilaç tedavisi uygulama ile işe başlanır. Buradaki tedavinin amacı yumurtalıklardan üreme sağlamaktır. Çünkü üretilen yumurta ne kadar çok olursa tüp bebek tedavisinin olumlu sonuçlanması da bir o kadar yüksektir.
  • Yumurtaların toplanması: Yeterli yumurta üremesi sağlandıktan sonra yumurtaların gelişimini tamamlamak için anne adayına çatlama iğnesi uygulanır. Aradan 36 saat geçtikten sonra yumurta toplama işlemi aşamasına geçilir. Yumurtaların toplanma aşamasında anneye anestezi uygulanır. Uygulanan işlem sonrasında anne hastaneden taburcu edilir.
  • Döllenme: Erkekten alınan spermler laboratuvar ortamında döllenir. Döllenen yumurtalar birkaç gün takip edilip içlerinden en işlevsel olanları seçilerek son aşamaya geçilir.
  • Embriyo transferi: Erkekten alınan embriyolar kadının rahmine yerleştirilir. Öncesinde anne adayına bol miktarda su tüketmesi bilgisi paylaşılır. Buradaki amaç ultrasonla gözlem yapılacak olduğundan idrar torbasının dolu olması gerekiyor. Yapılan tüm işlemlerin ardından anne birkaç saat hastanede gözetim altında tutulup, sonrasında evde dinlenmek şartıyla taburcu edilir.

Gebelik sürecinin olumlu sonuçlanıp sonuçlanmayacağı 14 gün sonra yapılan gebelik testi ile ortaya çıkar. Testin pozitif çıkması neticesinde de anne için hamilelik süreci başlamış olur. Doktor kontrolünde devam edeceğiniz ve sağlıklı bebek sahibi olabilmek için doktorun tavsiyelerine birebir uymalısınız.

Hakkında admin

Check Also

Vajinal Akıntı

Vajinal Akıntı Vajinal akıntı hemen her kadında görülen normal bir durumdur. Fakat bazı akıntı tipleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.