Suda Doğum

Suda Doğum

Suda Doğum

Suda doğumun rahatlatıcı olarak kullanılması, eskilere kadar dayansa da bilimsel olarak uygulanmaya başlanması 1980’li yıllardır. İngiltere, suda doğum konusunda öncü devletlerden biri konumundadır. Suda doğum, sıcak su dolu bir küvetin ya da fanusun içinde yapılan bir doğum çeşididir. Sıcak su kadını rahatlatır, kan akışı artar ve rahim içinde olan kasılmalar düzene girer.

Suda doğumda, normal doğum sırasında ortaya çıkabilecek kötü gidişatın önüne geçilir. Sıcak suyun etkisi ile bebeğin dünyaya geliş sırasında vajinada oluşabilecek yırtık riskini azaltır. Tam donanımlı suda doğum ünitelerine sahip hastanelerde doğumun gerçekleştirilmesi büyük önem taşımaktadır.

Suda Doğumun Faydaları Nelerdir?

Anne adaylarının doğum anında stresi azaltıcı bir etki yöntemi olduğu kadar bebeğin anne karnından dışarı çıkmasında daha yumuşak bir geçiş imkânı sunar. Suyun sağladığı rahatlatıcı ortam sayesinde anne ve bebeğin bu süreci birden az travmayla atlatmasına neden olur.

Suda doğumun faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Doğum sancısı hafifletir ve doğumun daha rahat geçmesine neden olur.
  • Suyun kaldırma kuvveti ile anne adayının doğum sırasındaki hareketi kolaylaşır.
  • Bebeğin çıkış yapacağı alanı rahatlatarak esnekliğini arttırır. Dolayısıyla normal doğumda gerçekleştirilen vajina duvarına kesi yapılma işlemi suda doğumda gerek kalmaz.
  • Suda doğumda annenin yalnızca fiziksel olarak rahatlamasını değil aynı zamanda ruhsal olarak da rahatlamasına olanak sağlar. Doğumu daha huzurlu bir şekilde geçirir.
  • Normal doğumda verilen suni sancı gibi medikal müdahaleler suda doğumda gerektirmez.

Suda Doğum Nasıl Yapılır?

Çoğu gebelik durumlarında ve 37 haftanın altında olan gebelerde suda doğum tercih edilmez. Bebeğin doğum pozisyonunu almaması durumunda da suda doğum gerçekleştirilemez. Ayrıca annede herhangi bir nedenden dolayı vajinal kanama varsa suda doğum yapılamaz. Sadece ve sadece tüm şartlar suda doğum için uygunsa anneye hazırlık eğitimi verilir.

Doğum başladığında hekim ve personeller eşliğinde önceden hazırlanmış sıcak su dolu küvete ya da fanusa girer. Sıcak su annenin gevşemesine neden olacağı için endorfin hormonunun etkisiyle de gerginliği azaltır. Eğitim sırasında görülen doğru nefes alış-veriş yöntemleri de sancıların azalmasını sağlayacaktır. Hekimin yönergeleri ile suda doğum başarılı bir şekilde gerçekleşecektir.

Hakkında admin

Check Also

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Merak Edilenler Doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlere uygulanan tedavi yöntemine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.