Sporcu Diyeti

Sporcu Beslenmesi

Sporcu Beslenmesi

Beslenme her insan için önemlidir ancak aktif kişiler ve sporcular bedenlerini fazla kullandıkları için daha efektif bir beslenmeye ihtiyaç duyarlar.

Sporcular Nasıl Beslenmelidirler?

Beslenmenin sporcuların gelişmesinde antrenmanlarının yanı sıra çok büyük bir etkiye sahip olduğu bilimsel çalışmalar tarafından kanıtlanmıştır. Bu beslenme, yapılan spor dalına ve aynı zamanda sporcuya göre değişkenlik gösterebiliyor. Profesyonel sporcular aldıkları besinlerin makro ve mikro değerlerine dikkat ettikleri gibi kalori hesaplamasına da büyük önem gösteriyorlar. Makro ve mikro besinlerin yanında vitamin ve mineral alımı da büyük önem teşkil ediyor.

Beslenmenin Sporcu İçin Önemi Nedir?

Sporcunun alacağı makro ve mikro besinler sporcunun antrenman sırasındaki performansına ve dinlenme sürecindeki kas yapım ve onarım aşamasına büyük katkı sağlıyor. Vitamin ve minerallerin önemi ise daha çok antrenman sonrasında teşkil ediyor. Vitaminler sayesinde antrenman sonrası yorgunluk daha az hissedilmektedir ve bu yorgunluk daha kısa sürmektedir.

Sporcuya Uygun Beslenme Tarzı Nedir?

Sporcu için beslenmenin çok önemli olduğundan bahsettik. Peki, hangi sporcu nasıl beslenmeli?Bu beslenme sporun performans sporu ya da uzun soluklu spor olmasına göre değişiyor. Uzun soluklu olarak tabir ettiğimiz spor süresi uzun ve kasların dayanıklılığına bağlı olan sporlarda karbonhidrat alımı çok büyük önem teşkil etmektedir. Bu spor dallarında kaslar uzun süreli çalışacağından glikojen depolarının dolu olması ve spor devam ettikçe yeterli şekilde kalması gereklidir.

Aynı zamanda protein kasların yapımında görev alacağından vücut için gerekli olan besinlerin başında gelmektedir. Kısa soluklu ya da performans sporlarında daha çok kasların gücüne önem verildiğinden beslenme tarzı daha çok protein ve yağ şeklindedir. Yağlar kısa sürede çok büyük miktarlarda enerji verebildiklerinden, sporcuya antrenman ya da müsabaka sırasında bir performans artışı sunmaktadır.

Sporcular İçin Sıvı Tüketiminin Önemi

  • Su tüketilmesi gereken sıvıların başında gelir bunun nedeni insan hücrelerinin suya büyük ihtiyacıdır.
  • Antrenman sırasında gerektiği kadar su tüketimi hem kasların yorulmasını önler hem de su kaybından kaynaklanabilecek hücresel yaralanmaların önüne geçmektedir.
  • Sıvı tüketimi antrenman sonrasında da büyük önem teşkil etmektedir.
  • Vücudumuzun 3 te 2 si sudur ve su kasların yapımında, gelişmesinde büyük önem teşkil etmektedir.

Antrenman Öncesi ve Sonrası Beslenme

Antrenman öncesi beslenmenin performansta büyük önem teşkil ettiğinden yazımızda bahsettik.

Ama bu beslenme de dikkat etmemiz gereken unsurlar vardır;
  • Antrenmanın yapılacak ağırlığına göre değişmekle birlikte antrenman öncesi 2-4 arası öğün tüketmemek
  • Kalp kaslarını yoracak şeker oranı yüksek sıvı ve besinleri tüketmemek
  • Yorgunluğa ve performans düşüklüğüne sebep olacak işlenmiş gıdalı tüketmemek aynı zamanda antrenman sonrası beslenmede dikkat etmemiz gereken unsurlar var;
  • Ağır spor dallarında kaslarımızda bulunan protein lifleri zarar görmektedir ve bunların onarılması gerekmektedir. Bunun için sıvı tüketimine önem verilmeli ve protein ağırlıklı beslenilmelidir.
  • Uzun soluklu bir spor antrenmanı sonrasında kaslarımızdaki glikojen depoları boşalacağından karbonhidrat tüketerek bunları tekrar doldurmalıyız.
  • En önemli unsur kalori hesabı yaparak ihtiyacımız olan kalori miktarı kadar besin tüketmeliyiz.

Hakkında admin

Check Also

Kramp Tedavisi

Bir litre kaynar suya kurutulup ufalanmış yüksük otu yapraklarından bir kahve kaşığı konulur,10 dakika demlenir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.