Sarılık Nedir?

Sarılık nedir?

Sarılık

Sarılık cildin ve göz akımın sarı renkte olduğu bir haldir. Sarılık tedavi edilmediği zaman ise birçok hastalığı da beraberinde doğurur. Oksijen taşıyan ve kana rengini veren yapıya hemoglobin denir. Aynı zamanda hemoglobin Alyuvarların ana yapısını oluşturan maddedir. Alyuvarların vücuttaki ömrü 120 gün kadardır.

Bu süreden sonra kanda bulunan alyuvarlar yenilenir. Alyuvardaki hemoglobin yıkıldığında bilirubine dönüşür. Bilirubin sarı renkli bir maddedir. Bilirubinin vücuttan uzaklaştırılmasında ise karaciğer görevlidir. Eğer bilirubin vücuttan atılamazsa kan dolaşımını karışarak cildin ve göz akımın sarı renkte olmasına neden olur.

Bebeklerde Sarılık

Bebeklerde görülen sarılığın adı yeni doğan sarılığı olarak bilinir. Birçok bebekte sarılık görülebilir. Bebeklerde görülen sarılığın birçok nedeni olabilir. En sık görülen nedenlerden bir tanesi de fizyolojik sarılıktır. Bebekler doğduktan sonra karaciğeri bilirubin yıkılması görevini gerçekleştirmeye çalışır. Karaciğer bilirubini etkin bir şekilde uzaklaştırarak sarılığın yok olmasını sağlar.

Bebeklerde Sarılık Belirtileri

Yeni doğan da görülen idrar renginde değişme, dışkı, artmış uyku hali ve emmede güçlük sarılığın belirtilerindendir. Kafada başlayarak bütün vücuda yayılır. Sarılık bazı bebeklerde ise geç başlayabilir. Bunun nedeni ise anne sütünde görülen sarılığa bağlanmaktadır. Bu tür sarılıklar 2-3 ay sürebilir. Eğer kandaki bilirubin seviyesi tehlikeli bir sınıra ulaşırsa ve tedavi edilmezse kalıcı beyin hasarın neden olabilmektedir.

Sarılık Belirtileri

  • Kaşıntı,
  • Göz içinde ve ciltte sarılık,
  • Yorgunluk,
  • Kendini halsiz hissetme,
  • Koyulaşan idrar,
  • Açık renkli dışkı,
  • Ateş,
  • Kilo kaybı,
  • Karın ağrısı gibi belirtiler daha çok çocuklarda ve yetişkinlerde görülmektedir.

Sarılık Hastalığı

Farklı nedenlerle ortaya çıkabildiği gibi halk arasında Hepatit B hastalığına da sarılık denilir. Hepatit B kan ya da cinsel yolla bulaşarak karaciğerde harabiyete yol açar ve tedavi edilmezse karaciğer kanseri gibi hastalıklara neden olabilmektedir. Bazı kişiler ise bu virüsü hiçbir semptom vermeden senelerce taşır. Taşıyıcı kişiler ise farkına varmasalar da hastalığı birçok kişiye bulaştırabilirler.

Sarılık Türleri

Nedenlerine göre sarılık türleri: hepatoselüler, hemolitik ve tıkanma sarılığı olarak 3’e ayrılır.

Hepatoselüler Sarılık

Karaciğerdeki hasar nedeniyle oluşur.

Hemolitik Sarılık

Kan dolaşımındaki kırmızı kan hücrelerinin normalden daha hızlı şekilde parçalanmasına neden olur.

Tıkanma (Obstrüktif) Sarılığı

Bu sarılık karaciğeri, safra kesesini ve bağırsağı birbirine bağlayan safra kanalları arasında oluşan tıkanmadır.

Hakkında admin

Check Also

Meme Uçlarının Çatlaması

Meme uçlarının çatlamasının bitkisel tedavi çözümü için; Bir tatlı kaşığı ayva çekirdeği ezilip, bir fincan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.