SAĞLIKÇI TÜKENDİ

SAĞLIK ÇALIŞANLARI TÜKENDİ

SAĞLIK ÇALIŞANLARI TÜKENDİ

Sağlık çalışanları her gün covid ile mücadelede daha zor zamanlar yaşıyorlar. Tüm hastaneler ağzına kadar dolu. Yoğun bakımlarda ağır hasta sayısı o kadar fazla ki vefat sayıları her geçen gün artıyor. Covid virüsü kapan hastalar solunum yetmezliği yaşadıkları için yoğun bakımlarda mekanik ventilatör ile takip edilmek zorunda. Bu yüzden hastalar ya entübe ya da cibap ile aktif oksijen desteğine ihtiyaç duyuyorlar.

Covid virüsünü kapan hastalar zatürre yani pnömoni oldukları için akciğerleri yeterince havalanmıyor. Akciğerlere yayılan pnömoni nefes darlığı ve solunum yetmezliği ile sonuçlanıyor. Yoğun bakım ve servisteki sağlık çalışanları özellikle de hemşireler hasta takibinden sorumlu oldukları için insan üstü bir mücadele ile hastaları iyileştirmeye çalışıyorlar. Tedavi ve bakımları oldukça zor olan bu hastalar ile ilgilenen sağlık çalışanları yakın temas içinde oldukları için kendileri de virüse maruz kalıp pozitif oluyorlar. Pozitif olan sağlık çalışanları idari izinle 7 gün karantina da kaldıktan sonra tekrar iş başı yapmaları gerekiyor, pozitif olsalar bile. Bu da hastalığın diğer çalışanlara yayılma olasılığını arttırıyor haliyle.

Bu mücadelede sahada aktif olarak çalışan sağlık çalışanları artık tükendiklerini dile getiriyorlar. Ailelerinden uzak bir şekilde sahada aktif bir şekilde çalışan sağlık çalışanları çok yorulduklarını artık bu şekilde devam edemeceykerini sık sık dile getiriyorlar. Hükümetten ve bakanlıktan kendilerinin şartlarını iyileştirmelerini ve daha sıkı önlemlerin alınmasını istiyorlar. Yeni atamalar ile iş yüklerinin az da olsa hafiflemesini istiyorlar. Aylarca kendi anne babasını, çocuğunu , eşini göremeyen sağlık çalışanlarının tek istediği bu yoğun mücadelede özlük haklarının ve ekonomik sıkıntılarının giderilerek motivasyolarının daha da arttırılması. Bunun sonucunda çalışmaların daha da verimli geçeceğine inanıyorlar.

Sağlık bakanlığı izinleri, istifaları yasakladı bu süreçte dinlenmeden aktif olarak çalışan sağlık çalışanları hem bedenen hem de ruhen tükenmekteler. Yöneticilerin acilen bu duruma müdahale etmesi ve şartların iyileştirilmesi şarttır. Sahalara inip gerçekten neler olup bittiğini görmeleri lazım. Uzaktan bakarak işlerin nasıl yürüdüğünü anlayabilmeleri imkansız. Sahada aktif çalışanların şartlarını tam olarak anlamaları için kendi gözleriyle görmeleri gerekiyor.

Hakkında admin

Check Also

HEMŞİRELİK KANUNU

          Kanun Numarası                                     : 6283           Kabul Tarihi                                             : 25/2/1954               Yayımlandığı R. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.