rota virüsü

Rota Virüsü

Rota Virüsü Nedir Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Rota virüsü genellikle 2 yaş altındaki çocuklarda görülen bağırsak iltihabına yol açan bir virüs çeşididir. Tüm dünyadaki 5 yaş altında bulunan çocuklar mutlaka en az bir kez bu hastalığa yakalanıyor. Hastalığın yüksek ateş, ishal ve kusma gibi semptomlarla kendini gösteriyor. Hastalık ağız yoluyla ya da dışkı ile bulaşıyor.Genel olarak ilkbahar ve kış aylarında salgın halinde görülürken diğer mevsimlerde de görülür.

Şiddetli sıvı kaybı nedeniyle küçük çocuklarda yol açabilen rota virüsü küçük yaşlardaki çocuklar için oldukça tehlikelidir. Hastalık tedavisi için belirli bir ilacı olmasa da hastalıktan korunabilmek için aşı kullanılıyor. İnsandan insana bulaşabilen rota virüsü 5 yaş altı çocuklar için büyük risk oluştururken yetişkinlerde genellikle görülmüyor.

Rota Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Kuluçka dönemi 2 ila 3 gün süren rota virüsü bu dönemden sonra kusma ve beraberinde ateş ile başlayıp şiddetli bir ishal ile devam eder. Virüsün dışkıda görülmesi hastalık başlamadan önce ya da başladıktan sonraki bir kaç günde içerisinde olur.

Şiddetli kusma ve ishale bağlı olarak vücutta yüksek oranlar da sıvı kaybı görülüyor. Bu sıvı kaybı sebebiyle hastalarda huzursuzluk, göz çukurlarında çökme, idrar yapma sıklığında azalma, halsizlik ve nefes alıp vermede hızlanma gibi semptomlar görülüyor. Hastalığın şiddeti ile ilgili kanıya sıvı kaybının seviyesi ile varılıyor.

Rota Virüsü Nasıl Teşhis Edilir?

Yetkili hekimler tarafından teşhisi yapılan hastalık; hastalık şüphesi taşıyan kişilerden alınan dışkı numunesinden yapılan tetkikler ile kesin tanı konuluyor.

Rota Virüsünün Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rota virüsünün bilinen herhangi bir ilacı bulunmuyor. Viral sebepli olması nedeniyle de antibiyotik tedavisi yapılmasının bir faydası yoktur. İshal semptomu tedavisinde kullanılan ishal kesici ilaçları kullanmak ishal süresini uzatabileceğinden tavsiye edilmiyor.Hastalığın tedavisi için temel amaç ishal ve kusma ile kaybedilen sıvıyı yerine koymak ve kusmayı engellemektir.

Hafif görülen sıvı kayıpların da hastaya tuz ve şeker içeren sıvılar, yoğurtlu çorbalar, muz, patates gibi gıdalar verilir. Bu hastalık sırasında yağlı yiyecekler, inek sütü, yoğun kıvamlı meyve suları verilmemelidir. Şiddetli sıvı kayıpların da ise vakit kaybedilmeden sağlık kuruluşlarına danışılıp bebek hastaneye yatırılır. Damar yolu ile verilen sıvı ile az ve sık ile beslenir.

Hakkında admin

Check Also

Bebeklerde Ateş

Bebeklerde Ateş Vücut ısısının normal seviyenin üzerine çıkması; yani 38 derece ve üzerine yükselmesi yüksek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.