PROPOLİS

Propolis

Propolis Nedir?

Sağlığımız için günlük hayatımızda dengeli beslenmeye dikkat etmemiz gerekir. Fenolik ve flavonoidlerin vücudumuza gerekli ihtiyacı sağladığını düşündüğümüzde yediğimiz besinlerin öneminin büyük olduğunu söyleyebiliriz.

Propolis Nedir? Nasıl Kullanılır?

Arıların aracılığıyla, bitkilerdeki yaprak, sap ve tomurcuklarından toplanan reçinemsi maddelere propolis denilir. Arılar bu reçinemsi maddeleri, kovanlarını mikroplardan korumak için kullanırlar. Öncelikle kovanlarının petek gözlerini propolisle kaplayıp, ana arının yumurtasını bırakması için petek gözüne bir alan oluştururlar.

Arılar ise propolisle doldurdukları petek gözlerine topladıkları poleni, arı sütünü ve ballarını koyarlar. Propolislerin renklerinin açık kahveden koyuya doğru farklılık gösterdiği görülebilir.Propolisin nasıl kullanılacağına değinecek olursak, kovandan alındığı gibi kullanılır halde değildir. Saf propolisin vücudumuzda direk sindirilmesi oldukça küçük bir orandadır (%2).

Bundan dolayı da propolisin gıda mühendisleri tarafından kullanılmak üzere özütlenmesi gereklidir.Propolislerin, propolis damla ve suda çözünebilir propolis damla şeklinde çeşitleri vardır. Önerilen kullanım dozları propolis damlada 04-10 yaş aralığında ki çocukların günde 10–40 damla, 11 yaş üzeri için 20-80 damladır. Ayrıca pekmez, yoğurt ve bala ile karıştırılarak tüketilmesi de önerilir.

Suda çözünebilir propolis damla için ise 04-10 yaş aralığındaki çocukların günde 10–40 damla, 11 yaş üzeri için 20-80 damla olmak üzere ılık ya da soğuk olarak su, süt veya meyve suyuna konularak sıvı gıdalar ile de tüketilebilir.Propolis kullanmadan önce, ilk defa kullanılacak ise 1 damla ile başlayarak alerjinizin olup olmadığını anladıktan sonra artırılarak kullanılması gerekir.

Propolis Bağışıklık Sistemini mi Güçlendiriyor?

Vücudumuzun en önemli sistemlerinden biri de bağışıklık sistemidir. Eski zamanlarda dahi propolis şifa kaynağı olarak bilinir. Propolisinimmün sistemini güçlendirdiği ve hatta bazı hastalıklardan korumada etkili bir kaynak olduğunu söylemek gerekir. Bağışıklık sistemini güçlendiren propolisin, kanser hastalığının da içinde olduğu bir çok hastalıklara iyi geldiği konusunda bilgiler mevcuttur. Bu hastalıklar kalp damar sistemi, bronşit, astım, göz rahatsızlığı, romatizmal hastalıklar, uçuk ve soğuk algınlığı gibi.

Bunların dışında propolisin cildimizde, yara onarımı ve doku yenileme gibi çeşitli faydaları vardır. Yanıkta ciltte oluşan doku hücrelerini yenilemek üzere yapılan tedavide antiinflamatuvar, antimikrobiyal ve antifungal etkilerinden dolayı, ayrıca diş eti hastalıklarının tedavisinde de olumlu etkilerinden faydalanılarak kullanılabilir.Tüketicilerin propolisi temin ederken, etkinliğinin yüksek oranlı olmasına ve toksik kalıntılar içermemesine özen göstermelidir.

Hakkında admin

Check Also

Göbek Eritme

Göbek Eritme Diyeti Kilo problemi olan kişilerin bölgesel olarak kilo vermeleri daha zor bir süreci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.