Pestisid nedir

Pestisit Nedir

Pestisit Nedir Türleri Etkileri Ve Zararları Nelerdir

İsmini ilk kez duymuş olsak ta aslında yaşamımızın çoğu noktasında pestisitlerle iç içe bulunmaktayız. Pestisitler geçmişten günümüze kadar tarımda sebze ve meyvelerin zarar görmeden sağlam bir şekilde yetişmelerine olanak tanır. Tarımda kullanılmasının yanı sıra dezenfektan gibi maddelerle bakterileri ortadan kaldırmak için de kullanılabilir. Pestisitlerin yanlış kullanılması sonucu insan sağlığına büyük ölçüde zararları dokunabiliyor. Bu yazımızın devamında pestisit türleri, pestisit etkileri ve zararları hakkında bilgiler bulunuyor.

Pestisit Türleri Nelerdir?

Yaşamımızın birçok yerinde karşılaştığımız pestisitlerin çeşitli türleri vardır. Bunlar;

  • Bakterisid: Pestisitlerin bu türü bakteri öldürmede kullanılıyor.
  • Ahicide: Bu tür pestisit kuş öldürücüdür.
  • İnsaktisid: Bu pestisit türü böcek ve haşerelere karşı kullanılır.
  • Fungusid: Mantarlara yönelik kullanılan pestisit türüdür.
  • Herbisid: Bu pestisit türü yabancı otlara yönelik kullanılan türdür.
  • Rodensid: Bu pestisit türü kemirgenlerle mücadelede kullanılan bir maddedir.
  • Defoliantlar: Bu pestisit türü yaprak dökücülerle mücadele için kullanılıyor.

Pestisit Etkileri Nelerdir?

Günümüzde sprey şeklinde yaygın olarak kullanılan pestisit yaprakların, meyve ya da sebzelerin yüzeyine kolayca yapışıyor. Bu maddelerin yüzeylerin de yeterli arınmanın sağlanamadığı durumlar oluyor. Bu durumlarda sindirim sistemi vasıtasıyla sorunlar ortaya çıkıyor. Bazı durumlarda ise böcek ilaçları şeklinde yanlışlık sonucu solunmasıyla ya da deriye temas etmesiyle kan dolaşımına ulaşır. Bunun neticesinde hayati önemi olan sistem ve ormanlarımıza ulaşmış olur.

Pestisit Zararları Nelerdir?

Zehirlenmeler, kusma, ishal, terleme, çarpıntı, solunum güçlüğü, istenmeyen kasılmalar zararları arasında sayılabilir. Bu belirtiler görüldüğünde doktora gitmek hayati önem taşır. Pestisit sonucu meydana gelen zehirlenmeler tedavi edilmez ise ölümle sonuçlanması olasıdır.

Pestisit Zararlarından Nasıl Korunulur?

İlaçlamaların bilinçli ve doğru malzemeyle yapılması öncelikli korunma yollarından birisidir. Bu işlemi bilen kişilerin yapması önerilir. Bilinçsiz yapılan ilaçlamalarda maruz kalınan bu madde sorunlara neden olur. Kullanma kılavuzunda anlatıldığı şekilde ve yeterli miktarda kullanılmalıdır. Gereğinden fazla kullanıldığı takdirde sağlık açısından sorun oluşturur. Bu maddelere temas edilmemelidir. Maddeler solunmamalıdır. Bu konuda kullanacağınız bir maske sizi olumsuz etkilere karşı korumaya yardımcı olur.

Hakkında admin

Check Also

Zambak (İris Germanica)

Zambak Çiçeği Zambak ; Çayı soğuk algınlığına iyi gelir.Vücut ağrılarını dindirir.Diş ağrılarını ve iltihaplarını giderir.Şişlikleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.