Mide Kanaması

Mide Kanaması Sebepleri

Mide Kanaması

Mide kanaması sebepleri önemli bir sindirim sistemi hastalığı belirtisi olabilir. Sindirim sistemimizin en önemli organımız olan mide de meydana gelen kanamadır. Bu kanama mide duvarımızın hasar görmesi sonucu oluşur. Eğer bu mide kanamasını fark etmezsek kan kaybına yol açabilir.

Mide Kanaması Sebepleri

Mide kanaması sebepleri ilk midede oluşan ülser olarak bilinir. Diğer nedenlere bakacak olursak karaciğerde oluşan hastalıklar ve midede oluşan varisler mide kanamasının nedenleri arasına girer. Mide borumuzdaki olan kötü ya da iyi huylu olan tümörlerde mide kanamasına yol açar. Dengesiz beslenme ve kötü alışkanlıklarımız yani alkol, sigara tüketimi mide kanamasına yol açar. Diğer bir neden ise kullandığımız ilaçlar yan etki yaparak midemize zarar verir buda mide kanamasına neden olur.

Mide Kanaması Belirtisi

Mideme kanaması belirtileri farklılık göstermektedir. Bu farklılık gösteren nedenlere bakacak olursak eğer ilk olarak parlak kırmızı bir şekilde veya kahverengi kan kustuğumuzda, siyah renkli bir dışkı görüldüğü anda mide kanaması belirtileri ortaya çıkar. Diğer belirtilerde karın ağrısı, halsizlik, mide yanması, nefes darlığımız oluşuyorsa, kansızlığımız var ise, ishal belirtileri var ise mide kanaması ortaya çıkar. Bu belirtilere çok dikkat etmemiz gerekir. Tabi ki bu belirtiler var olsa bile hemen mide kanaması diyemeyiz. Uzman bir doktora başvurmamız gerekmektedir. Doktor daha iyi bir tanı koyar ve buna bakılarak tedavi de uygulanır.

Mide Kanamasına Nasıl Tedavi Uygulanır

Mide kanaması tedavisi uygularken uzman doktorun koyduğu tanıya göre tedavi edilmesi gerekir. Yanlış tanı yanlış sonuçlar doğurur o yüzden her şeyi teker teker uygulamak gerekir. Hastaneye gitmeyip bekleyen hastalar kan kaybından şoka girebilirler. Bu da işleri daha çok zora sokacaktır. Tedavi için çok geç kalmış olacaklar. Birkaç tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Bu yöntemin birincisi yarayı kapatma yöntemidir. Bu yöntem bir uzman tarafından lazer ya da pens atma gibi yöntem ile yarayı kapatır. Bu yöntem hastayı çabucak iyileştirir. İlaç tedavisi ile de hastayı tedavi etmek mümkündür. Bu ilaçlarda antibiyotik ilaçlardır. Diğer bir yöntem ise ameliyattır. Ameliyat yöntemlerinin isimleri de; Vagotomi, Antrektomi, Piloroskopi’dir. Bu yöntemler ile ameliyat tedavisi iyi sonuç alır.

Hakkında admin

Check Also

​​​​​​Gaz Sancısı

​​​​​​Gaz Sancısına Ne İyi Gelir? Soluduğumuz hava ile besinlerin sindirimi parçalaması sırasında bağırsaklara hava kaçması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.