MEDİTASYON NEDİR

Meditasyon İç Huzur Nedir

Meditasyon Nedir?

Meditasyon nedir ? Meditasyonun kökeni bin yıllar öncesine dayanıyor. Doğuda geleneksel bir kültür haline gelen, batıda ise popülaritesi sayesinde alternatif tıp alanında yükselişe geçen meditasyon, bir iç huzur oluşturma, sakinlik, dinginlik kazandırma tekniğidir. Meditasyon, beden, zihin ve ruh arasında bağlantı kurup, kişiyi bir bütün olarak rahatlatmaya yarıyor. Gündelik hayatta yoğun iş temposu ve stresli yaşamın insanlarda yarattığı yıpratmaları toparlamaya ve sıkıntılarından arındırmaya olanak sağlıyor.

Strese Karşı Meditasyon

Çağımız ultra hızlı bir çağ olma yolunda ilerliyor. Yoğun iş temposu, şehir merkezlerindeki trafik sorunu, kalabalık şehirler, hastalıklar, salgınlar derken insanlar aşırı bir stres altında hayatlarını sürdürmek zorunda kalıyor. Bu stresi yönetememek de bazı insanlarda kalıcı ruhsal zedelenmelere yol açıyor. Meditasyon şehrin yoğunluğunu, iş stresini ve herhangi bütün stres türlerini bir an için geride bırakmaya yarıyor. Bedenimizi ve zihnimizi rahatlatarak stresli yaşamı uzaklaştırıp, psikolojik sorunların oluşmasına karşı önlem sağlıyor.

Beden – Zihin – Ruh

Meditasyon bedenimizi bizlere tanıtarak, zihin ve beden arasında bir köprü kuruyor. Bedenimizdeki gergin kasları gevşeterek rahatlamamıza böylece de ruhumuzla bedenimiz ve zihnimiz arasındaki bütünlüğü tamamlıyor. Tüm bunları yaparken yoğun stres altında olduğumuz anlarımızı düşünemeyeceğimiz için o anlardan arınmış olunuyor.

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Öncelikle meditasyon için sessiz ve sakin bir yer bulmak gerekiyor. Özellikle yeni başlayanların dikkati dağılmaması için bu konu önem arz ediyor. Yer konusu halledildikten sonra rahat kıyafetler giyiliyor. Kıyafetleri rahatsızlığı önce bedenimizi akabinde zihnimizi rahatsız edeceği için kesinlikle rahat kıyafetler tercih ediliyor. Bunun yanında meditasyon tek bir pozisyonda hareketsiz yapılacaksa bu süreye bağlı olarak rahatsız edici olabiliyor.

Rahatsızlık yine bedeni ve zihni etkileyeceğinden meditasyon için zararlı oluyor. Bu yüzden meditasyona başlamadan ısınma hareketleri yapıp bedeni esnetmek meditasyon sırasında kaslarımızın gerilmesini önlemeye yarıyor. Eğer meditasyon yapmaya yeni başladıysak dikkat dağıtıcılığını önlemek için gözler kapalı halde yapması gerekiyor.

Meditasyonun Önemi

Tüm yazıda bahsedildiği gibi meditasyon; genel olarak yoğun, stresli hayatımızı bir nebze rahatlatıyor. Bunun yanında farkındalık, yaratıcılık, konsantrasyon ve imgelem gücümüzü arttırıyor. Tüm bunlar hayatın her alanında işe yarayacağı için başarının kapılarını açmaya ve hızla adımlarla başarıya koşmaya olanak sağlıyor.

Hakkında admin

Check Also

Tripofobi Nedir?

Tripofobi Nedir Belirti Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Çevrede birçok nesnelerde görülen delik, bazı bireylerde fobi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.