Magnezyum Eksikliği

Magnezyum Eksikliği

Magnezyum Eksikliği

İnsan vücudu için büyük öneme sahip olan bir mineral çeşididir. Eksikliği bir sağlık sorunu olarak nitelendirilmektedir ve tıptaki adı hipomagnemezidir. Bireylerin neden magnezyum eksikliğine maruz kaldıklarının altında yatan birçok neden vardır. Bu nedenlerin en başında yetersiz ve dengesiz beslenmek gelir.

Magnezyum Eksikliği Belirtileri

Bu eksiklik bireyde değişik belirtilerle teşhis aşamasına gelmektedir. Bu belirtilerin bazıları vücutta kendini erken gösterirken bazıları ise magnezyumun ciddi oranda azaldığı zaman gösterir.

Yorgunluk ve Halsizlik

Kişinin üzerinde bulunan yorgunluk ve halsizlik geçici bir süre değil de uzun süredir üstünde bulunmaktaysa magnezyum eksikliğine işaret ediyor olabilir. Bu belirtiye diğer belirtilerin de eşlik ettiği fark edildiğinde ihtimal daha da artmaktadır.

Yüksek Tansiyon

Magnezyum eksikliğinin yapılan çalışmalar sonucunda kan basıncını artırdığını ve artan kan basıncının da beraberinde yüksek tansiyonu getirdiği görülür. Bu da bireyde kalp hastalığı riskini artırır.

Kas Ağrıları

En önemli belirtilerden olan kas ağrısı, eksikliğin ilerlediği dönemlerde nöbetlere veya konvilsüyonlara neden olur. Bu belirtiyi gösteren birey genç ise yapılan magnezyum takviyesi ağrıyı, kasılmayı hafifletirken bu takviyenin bu belirti için yaşlılar da çok etki etmediği görülür.

Astım

Bir birey astım hastasıysa o bireyin magnezyum seviyesi sağlıklı bireye göre daha düşüktür. Yapılan araştırmalar sonucunda magnezyum eksikliğinin saptandığı durumlarda akciğerin solunumla bağlantısı olan kaslarında bir kalsiyum birikmesi meydana gelir. Bu birikim bireyde nefes almayı zor hale getirir.Belirtiler toparlandığında iştahsızlık, bulantı, kusma, yorgunluk gibi her durumda oluşabilecek nedenler de bu sağlık sorununun belirtileridir.

Magnezyum Eksikliği Nasıl Giderilir?

İçinde magnezyum miktarı bol bitkisel olsun hayvansal olsun birçok yiyecek vardır. Bu yiyeceklerin başını 1 avuç yenildiği zaman günlük alınması gereken magnezyum miktarının %18 ini oluşturan badem gelir. Kabak çekirdeği, yer fıstığı gibi tahıllar takip ederken fasulye ve yeşil yapraklı sebzeler de bu grubun içine girer. Takviye olarak bu yiyecekler tüketildiği gibi ilaç takviyesi de alınmaktadır. Bu ilaç takviyesini alabilmek için öncelikle bir doktora başvurulmalıdır. Doktor magnezyum eksikliği teşhisi için bir kan testi yaptırmaktadır.

Hakkında admin

Check Also

B Vitamini

B Vitamini B vitamini kompleksi, 8 vitaminden oluşan bir gruptur. Hücrelerin metabolizmasında önemli bir işi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.