Göz İçi Lens

Lens Tedavisi

Göz İçi Lens Tedavisi ve Akıllı Lensler

Göz içi lens tedavisi katarakt tarzı rahatsızlıklarda kullanılır. Bu tedavi doğal lenslerin göze yerleştirmesi değil özel bir teknoloji ile üretilmiş lenslerin göz içine yerleştirilmesi ile uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem diğer lenslerden çok farklıdır. Bir nevi gözün yapması gereken görevleri yaparak göze gelen ışığı tıpkı gözün yapması gerektiği gibi kırarak retinaya iletir. Gözün nesneleri görmesini sağlayan berrak bir yapıdır.

Akıllı Lens

Akıllı lenslerden önce katarakt hastaların tedavisinde kullanılan lens ile birlikte hasta gözlük kullanmak zorundaydı. Çünkü bu lensler tek odaklı idi. Akıllı lensler ise bu lenslerin aksine çok odaklıdır. Akıllı lensler çok odaklı olması sebebiyle her açıdan göze gelen ışınları düzenleyerek mümkün olduğu kadar doğal bir görme sağlar.

Çok odaklı lensler iki farklı şekilde olabilir. Bunlar birincisi 2, ikincisi 3 odaklı lenslerdir. Üç odaklı lenslere trifokal lensler denir. Bu tedavi sayesinde hasta gözlük kullanmak zorunda kalmaz. Bu hastalar uzaktaki bir yazıyı ya da kitap okumakta sıkıntı yaşamaz. Bu lens çeşidi günümüzde uygulanan en gelişmiş göz tedavi yöntemidir.

Akıllı Lens Kullanımı

Akıllı lensler gözlerin herhangi bir sebeple göz içindeki berraklığını yitirilmesinden ya da gözlerin görevini yeterince yerine getirememesi durumunda kullanılan bir tedavi yöntemidir. En çok kullanıldığı rahatsızlık kataraktır. Gözün berraklığını kaybetmesi bir tür katarak rahatsızlığıdır. Göz parlaklığını kaybettiğinde göz lensi kapsülünden çıkarılır, bunun yerine suni lens takılır.

Akıllı Lensler Nasıl Çalışır

Akıllı lensler göze farklı açılardan gelen ışığı kırar, retinada tek bir odak noktasına odaklanmasını sağlar. Bu sayede farklı mesafelerdeki nesnelere odaklanma sağlanır. Gözlükler nasıl ki gözdeki rahatsızlığa göre ayarlanabiliyorsa akıllı lensler de gözlerdeki probleme göre kişinin rahatsızlığına uygun olarak ayarlanabilir.

Lens Seçimi Nasıl Olmalı

Herhangi bir teknolojik ürün alırken nasıl dikkat etmemiz gerekiyorsa 3 odaklı lens seçiminde de bu kadar dikkat etmemiz gerekir. Çünkü akıllı lens de bir teknoloji ürünüdür. Bazı göz hastalıklarında kullanmak uygun değildir. Bu yüzden kesinlikle doktor tanısını ve tedavi önerisini göz önünde bulundurmamız gerekir. Lensin uygun olmayacağı rahatsızlıklarda doktor tavsiyesine göre farklı bir tedavi yöntemine gitmemiz gerekir.

Hakkında admin

Check Also

Blefaroplasti Nedir?

Blefaroplasti Nedir? Göz kapağı estetiği ya da diğer bir adıyla blefaroplasti, göz organının alt ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.