Lenf Kanseri

Lenf Kanseri

Lenf Kanseri Nedir Belirti Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir

 Lenf kanseri olarak bilinen lenfoma hastalığı lenfosit kan hücrelerinin lenf bezlerinde olması gerektiğinden fazla çoğalması ile ortaya çıkan bir tür hastalığıdır. Lenfositler kötü huylu ve iyi huylu olmak üzere 2 çeşit olabilir. Kötü huylu lenfositler lenf benzeri dışında bazı organlarda çoğalmaya başlar. Bu organlar karaciğer, kemik iliği, dalak gibi birçok organ olabilir. Lenfoma hastalığı iki başlık altında incelenir. Bunlar: Hodgin Lenfoma ve Nonhodgin Lenfomadır. Hodgin lenfoma ve nonhodgin lenfoma da kendi içlerinde alt başlıklarda incelenir. Hastalığın gidişatı ve çeşidine göre ayrılan bu alt dallar hastalığın gidişatını ve tedaviyi belirleyen unsurlardır. Nonhodgin, hodgin lenfomaya göre daha çok görülür. Hızlı veya yavaş ilerleyişine göre de adlandırılan Lenfoma kadınlarda erkeklere göre çok daha fazla görülür. Çoklukla genç yetişkin grubunda görülen bu kanser çeşidi çocuklarda da en çok görülen kanser çeşididir.

 Lenf Kanserinin Belirtileri

 Belirtiler olarak birçok hastalığı taklit eden lenfomada hastalığın evresine göre belirtiler farklılık gösterir. En fazla karşılaşılan belirtiler ise şöyledir;

 • Lenf bezlerinin olağandışı büyümeye başlaması,

 • Nefes darlığını seyreden öksürük,

 • Bademcik şişkinlikleri,

 • Gece terlemeleriyle birlikte yüksek ateş görülmesi,

 • Halsiz hissetme,

 • İştah kaybı ve buna bağlı kilo kaybı,

 • Karın bölgesinde kramplar meydana gelmesi,

 • Kaşıntılar.

 Lenf Kanseri Nedenleri

 Lenfosit hücrelerinin lenfoma hücrelerine dönüşmesiyle süreç başlar. Lenfoma hücrelerine dönüşen bu hücrelerin lenf bezleri ve beraberinde diğer dokularda aşırı çoğalmasıyla kitleler oluşur. Bu rahatsızlığın temel sebebi çoğunlukla bilinmez. Lenf kanserinde bu rahatsızlığın aynı aile bireylerinde görünmesi ile birlikte hastalığın genetik olabileceği düşünülmektedir. Bağışıklık sistemi bozuk kimselerde lenfoma diğer kişilere göre daha çok görülmektedir. Bazı kimyasal tarım ilaçlarının da bu hastalığa neden olabileceği söylenebilir.

 Lenf Kanserinin Tedavisi

 Lenf kanserinin tedavisi onkologlar tarafından yapılır. Günümüzde kemoterapi yöntemlerinin gelişmesi sayesinde lenfoma hastaları modern kemoterapi ile yüzde yetmiş, yüzde seksen oranında iyileşme görülür. Hastalığın tedaviye verdiği yanıta göre tedavinin gidişatı değişebilir. Kemoterapi için kullanılan bazı ilaçlar sebebiyle hastaya kan nakli de gerekebilir.

Hakkında admin

Check Also

Kulak Ağrısı

Kulak Ağrısı Kulak ağrısı; zonklama, yanma ya da basınç şeklinde ağrıya neden olan bir rahatsızlıktır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.