KÖKLEAR İMPLANT

Köklear İmplant

Köklear İmplant Biyonik Kulak

Bilindiği üzere insan vücudunda 5 adet duyu organı vardır. Göz görmemizi, burun koku almamızı, dil nefis yemekleri tatmamızı, derimiz sıcak veya soğuk nesneleri ayırt etmemizde büyük rol oynar. Son olarak ise kulak işitmeden tutun da beyincik ile denge sağlamamıza kadar birçok hayati görevi vardır. Şimdi iki elinizle veya iki adet tıkaçla her iki kulağınızı da kapatın ve 10 saniye kadar bekleyin.

Hayat ne kadar zor ve anlamsız değil mi? Bazı kaza ya da ağır hastalık sonucu insanlar işitme duyularını kaybederler bu gibi insanlar için hava akımıyla duymaya yardımcı olacak işitme cihazları vardır. Fakat doğuştan duyma yetisi olmayanlar için hava yoluyla işitmede yardımcı olan işitme cihazlarının hiçbir yardımı olmuyor maalesef.Peki, bu vatandaşlarımız beşeri yollarla işitme yetisini nasıl kazanabilecek? Büyük destek sağlayan Köklearİmplant Biyonik Kulak sayesinde.

İnsan Nasıl Duyar?

Köklearİmplant Biyonik Kulağa geçmeden önce işitme olayının asıl gerçekleştiğinden bahsedelim. Kulağımızda çeşitli katmanlar vardır. Bunlar; dış kulak, orta kulak ve iç kulak olmak üzere üç katmandan oluşur. Dış kulağımızın görevi kulak kepçesiyle yardımıyla sesleri toplar ve toplanan sesler ince bir yapı olan kulak zarına gider. Orta kulağımızda bulunan çekiç, örs, üzengi kemikleri vardır.

Kulak zarına çarpan sesler bu üç küçük kemik sayesinde mekanik basınca maruz kalır ve iç kulağa gönderilir. İç kulağımızda ise işitmeden asıl sorumlu olan Kohlea denen orta kulağın gönderdiği mekanik basınç dalgalarına özel işlemler uygulayarak elektriksel sinyallere dönüştürür. Bu işlemden sonra artık tek adres beyindir. İşitme sinirleriyle beyne gönderilen sinyaller burada anlama kavuşur ve işitme işlemi gerçekleşmiş olur.

Köklear İmplant Biyonik Kulak Nedir?

Günümüzde her yıl 3000 insan Köklearİmplant Biyonik Kulak ameliyatı olmaktadır. Bunların büyük çoğunluğu ise çocuklardır. Küçük bir cihaz olan bu kulaklık türü 2-5 saat kadar süren ameliyatlarla kulak kepçesinin ardından kulak içine doğru yerleştirilmektedir. Hayati riski yoktur ve başarı yüzdesi epey yüksektir.

Bu ameliyattan sonra hastalarda genel şikayet olarak anesteziye bağlı baş dönmesi ve mide bulantısı geçici süreli rahatsızlıklar vardır fakat endişe etmenize hiç gerek yok geçicidir. Bu ameliyatın en önemli özelliği artık normal bir insan gibi duyacak ve dudak okumanıza gerek kalmayacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

Hakkında admin

Check Also

Kulak Ağrısı

Kulak Ağrısı Kulak ağrısı; zonklama, yanma ya da basınç şeklinde ağrıya neden olan bir rahatsızlıktır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.