KIZAMIKÇIK (RUBELLA)

Kızamıkçık

Kızamıkçık Nedir?

Tıpta ismi rubella olarak geçen ve halk arasında kızamıkçık ismiyle bilinen bu hastalık tüm dünyada görülen bir hastalıktır. Genel olarak bu hastalığın görülme yaşı minimum 4 maksimum 11 yaş arasındaki yaşlardır. Bu yaş grubundaki çocuklar için akut gelişen ve virüs içeren bir enfeksiyonel hastalıktır. Ama son zamanlarda bilimin ve tıbbın gelişmesine bağlı olarak kızamıkçık aşısı çok gelişmiştir

 Çocuklarda aksatılmadan rutin olarak yapılmaya başlandığından beri görülme sıklığında azalma meydana gelmiştir. Ancak bu hastalık eğer hamileliğin ilk iki ayında gerçekleşirse doğacak olan bebekti bazı anormalliklere yol açar. Hastalık her ayda görülme olasılığına karşın sonbahar ve kış mevsimlerinin aylarında daha çok görülür.

Kızamıkçık(Rubella) Etkeni Nedir ve Kızamıkçık’ın Kuluçka Süresi Kaç Gün İle Sınırlıdır?

Bu hastalığın etkeni toga isimli riskli bir virüstür. Kuluçka süresi ise yani hastalığın ortaya çıkmasındaki minimum gün ile maksimum gün yaklaşık on yedi ila on sekiz gün ile sınırlıdır. Kızamıkçığı kızamık ile bulaşıcılık yönünden karşılaştıracak olursak kızamıkçık kızamığa göre daha az bulaşıcıdır.

Kızamıkçık(Rubella) Bulaşma Yolları Nelerdir ve Kızamıkçık Olan Hastaya Nasıl Yaklaşılmalıdır?

Kızamıkçık(rubella) diğer bulaşıcı hastalıklar gibi genel olarak insandan insana doğrudan temas ile ve burundan veya ağızdan gelen salgılarla temas halinde ya da kızamıkçık hastasıyla aynı ortamdan solunan hava ile bulaşıyor. Bunun yanı sıra dolaylı yoldan da kızamıkçık hastasının kontamine olmuş kişisel eşyalarıyla temas halinde de bulaşıyor.

Çok çok nadir görülen bir durum olsa da kızamıkçık hastasının idrar ya da dışkısıyla da bulaşabilmektedir. Bu hastalık her ne kadar küçük yaştaki çocuklarda görülse de ne yazık ki plasenta yoluyla anne karnındaki fetüse de geçebilmektedir.

Kızamıkçık(Rubella) Tedavisi Nasıl Olmalıdır ve Kızamıkçık Hastasına Yaklaşım Nasıl Olmalıdır?

Bu hastalıkta tedavi sonuca göre değil de daha çok sebebe yönelik yani semptomatiktir. Kızamıkçık hastalarının yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmesi bu hastalığın tedavisinde önemli bir rol oynuyor. Bir diğer önemli tedavi şekli ise aşılama yöntemidir. Aşı uygulanmış kişilerde korunma yüksek bir orandadır. Diğer bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi bu hastalıkta da kızamıkçık hastaları tecrit edilmelidir. Gerekmedikçe temasta bulunulmamalıdır.

Hakkında admin

Check Also

Dizanteri Nedir

Dizanteri Nedir Dizanteri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Dizanteri Nedir? Sindirim sistemi hastalıklarından biri olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.