Kanser Hastalarında Beslenme

Kanserde Beslenme

Kanserde Beslenme

Kanser; Genellikle sürekli ve hızlı büyüyen ve büyümekte sınır tanımayan tümörlerdir. Çevresindeki doku ve damarların içine girerler. Eğer tedavisi geciktirilirse ölümle sonuçlanabilirler. Kansere yakalanmamak veya hastalığın ilerlememesi için en önemli etkenlerden biriside beslenmedir. Beslenmemize dikkat ederek bu riski daha az seviyeye indirmiş oluruz. Sigara içme, aşırı alkol kullanma, fazla miktarda pestisit ve yapay kimyasallara maruz kalma, nitrit ve nitrat eklenmiş besinler ve daha birçok şey kanser riskini arttıran faktörlerdir.

Kanserde Genel Beslenme Kuralları

​​​​Bu yönde en önemli etken çok yönlü ve doğru beslenmektir. Buna yönelik karbonhidrat, protein, yağ yönünden beslenmemize dikkat ederek kanser oranını azaltmış oluruz.

Karbonhidrat Yönünden Beslenme

Günlük enerjimizin %50-60’ı karbonhidratların sağlanmaktadır. Çay şekeri, reçel, bal gibi basit karbonhidratların tüketimi azaltılmalı; tam tahıllı, kuru baklagiller gibi besinlerin kullanımı artırılmalıdır. Bu şekilde beslenerek günlük karbonhidrat ihtiyacımızı karşılayabiliriz.

Protein Yönünden Beslenme

Protein yönünden zengin besinleri kullanarak ise vücudumuzun ihtiyacını karşılamaya özen göstermeliyiz. Günlük enerjimizin %12-15’ini proteinlerden sağlamalı ve daha kaliteli yani hayvansal protein ürünleri tüketilmelidir.

Yağ Yönünden Beslenme

Vücudumuz günlük ihtiyacı olan kalorinin %25-30’u yağlardan alınmalıdır. Zeytin ve balık yağı gibi doymamış yağların diyetteki yağın %10-15’ini oluşturması da önemlidir. Ayçiçeği, mısır özü gibi doymamış yağların ise diyetteki önerilen miktarının %7-8’ini karşılaması önerilmektedir. Et, yumurta, peynir, süt, tereyağı gibi besinler ise doymuş yağlardır. Doymuş yağların ise %10’u tüketilmesi önerilmektedir.

Vitaminler Ve Kanser İlişkisi

Vücudumuzda bulunan vitaminlerin ise yeterli miktarda olması da kanser riskini azaltmaktadır.

A Vitamini

A vitamini önemli bir antioksidandır. Genellikle yeşil ve sarı renkli meyve sebzelerde bulunmaktadır. Bu besinlerin kullanılması kanserojen maddelerin etkisini azaltarak kanserin önlenmesini de etkilidir.

B Vitamini

B vitamini bağışıklık sisteminin güçlü olmasında önemli bi etkendir. Bu yüzden yeterli miktarda tüketilen B vitamini kanserin önlenmesinde büyük bir rol oynar.

E Vitamini

Güçlü bir antioksidandır. Yağların ve hücrelerin oksidasyonunu önleyerek karsinojenik nitrosaminlerin oluşumunu engeller. Bu sayede kanser oluşumunu da engeller. Genellikle bitkisel yağlar, yeşil yapraklı sebzeler, kuruyemiş ve kurubaklagil gibi yiyeceklerde bulunmaktadır.

D Vitamini

D vitamini ve kalsiyum kullanımı kemik kanseri riskini azaltmaktadır. Genellikle karaciğer, yumurta sarısı, süt ve süt ürünlerinde bulunmakla birlikte en etkili kaynağı güneştir.

Hakkında admin

Check Also

B Vitamini

B Vitamini B vitamini kompleksi, 8 vitaminden oluşan bir gruptur. Hücrelerin metabolizmasında önemli bir işi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.