KANAL TEDAVİSİ

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi

Birçok insan çeşitli korkular sebebiyle diş hekimine gitmek istemez. Ancak bu durum bizleri diş sağlığı konusunda ciddi sıkıntılara sokabilir. Dişimizi hatta dişlerimizi kaybedebiliriz. Sanılanın aksine teknolojinin de gelişmesiyle dişlerde yapılan operasyonlar son derece basit ve ağrısız hale gelmiştir. Bu operasyonlardan çokça kullanılan biri de kanal tedavisidir.

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer Ne İçin Yapılır?

Kanal tedavisi dişin durumuna göre tek seansta veya iki seansta gerçekleştirilir. Diş; mine, dentin ve pulpa kısımlarından oluşur. Pulpa kök kanalı içindeki yumuşak dokudur. Dişi besleyen kan damarları ve sinirler açısından zengindir. Bir dişin pulpası hasar gördüğünde parçalanır ve bakteriler burada çoğalmaya başlar. Bu da diş kaybına hatta kemik kaybına neden olur. Bu diş kaybı veya kemik kaybını önlemek için en uygun tedavi kanal tedavisidir. Pulpa, diş gelişimini tamamladıktan sonra önemli bir işlevi kalmadığından alınması sorun teşkil etmez.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi için öncelikle diş hekimi kök kanallarının şeklini görmek için röntgen çeker. Bu sayede enfeksiyonun dişe ne kadar zarar verdiğini, kemiğe zarar verip vermediğini görüntüler. Daha sonra diş hekimi dişin yanındaki bölgeyi uyuşturmak için lokal anestezi uygular. Ardından dişi tükürükten korumak için dişin etrafına şu geçirmez bir malzeme yerleştirir. Artık enfeksiyonlu bölgeye ulaşmak için delik açılabilir. Bakterilerle birlikte pulpa, çürümüş sinir dokusu ve enfeksiyon döküntüleri dişten uzaklaştırılır.

Temizleme işlemini tam olarak yapabilmek ve kanalı etkin şekilde doldurmak için kanal genişletilir. Bu işleme eğeleme denir. Diş törpüsü benzeri aletler kullanılır. Sinirler alındığından ağrı hissedilmez. Bu esnada sık sık su veya sodyum hipoklorit kullanılarak kalıntılar temizlenir. Dişin içi iyice temizlendikten sonra guta percha adı verilen bir kauçuk bileşiğiyle diş doldurulur. Bu bileşik vücutta reaksiyona yol almayan bir maddedir. Ardından sızıntıyı önlemek için ek karışımlar kullanılır. Bu sayede delik kapatılarak işlem tamamlanmış olur.

Kanal Tedavisi Bittikten Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

İşlem bittikten sonra iki saat boyunca birşey yemekten ve içmekten kaçınmalıyız. Bir iki gün aşırı sıcak ve soğuk gıdalardan uzak durmalıyız. Rutin diş bakımlarına özen göstererek belirli aralıklarla diş hekimine görünmeliyiz.

Hakkında admin

Check Also

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma Dış görünümde ilk önce kişilerin ağız ve diş sağlığı dikkat çeker, bu sebeple …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.