Kan kanseri

Kan Kanseri

Kan Kanseri Nedir Belirti Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kanser çeşitlerinden biri olan lösemi yani kan kanseri, her yaşta görülebilir. Çocuklardan ziyade yetişkinlerde çok rastlanmaktadır. Erken teşhis edildikten sonra tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Burada önemli olan hastalığın erken teşhis edilmesidir. Erken teşhis edilirse bireylerin hastalıktan kurtulma ihtimali daha da artar.

Kan Kanseri Nedir?

Kan kanseri, kemik içinde yer alan iliğin sahip olduğu kök hücrelerin gelişiminin durması ve bilinçsiz bir biçimde artması olarak biliniyor. Vücutta var olan beyaz kan hücrelerinde meydana gelen kan kanseri, önce kemik iliğinde başlar ve sonra tüm organları sarabilir. Bu yüzden hastalığın erken teşhis çok önemlidir.

Kan Kanseri Belirtileri

Birçok kemik iliği hastalığı bulunmaktadır. Kan kanseri diğer kemik iliği hastalıkları ile benzerlik göstermektedir.

Kan kanserinin en büyük belirtileri;
  • Kansızlık sonucunda bireylerde oluşan halsizlik, nefes almada güçlük çekme ve hemen yorulma ve soluk bir ten bu hastalığın en büyük belirtileridir.
  • Bağışıklık sisteminin git gide zayıflamasından ötürü, oluşan enfeksiyonlar ve bunun sonuncuda vücutta meydana gelen morluklar, oluşan kanamalar, döküntüler belirtiler arasında yerini alır. Bunlara ek olarak enfeksiyon sebebiyle yaşanan ateş yükselmesi, terleme ve titreme de belirtiler arasında sayılabilir.
  • Yaşanan iştahsızlık ile ortaya çıkan kilo kaybı, sık sık terleme, kemik ağrıları, vücudun bazı bölgelerinde şişlik, sık sık ateşlenme löseminin belirtileri arasında sayılır.

Kan Kanseri Tedavisi

Kan kanserinin tedavi edilmesinde ki ilk aşama, türünün en kısa zamanda belirlenmesidir. Tanı koyulduktan sonra, kan iliğinden biyopsi alınır. Alınan bu biyopsi ile kanserli hücrelerin kemik iliği ile uyuşup uyuşmadığına bakılır.

Kan kanserinin tedavisinde bireylerin aklına gelen ilk tedavi yöntemi kemoterapidir. Kemoterapide, belirlenen löseminin türüne göre kullanılacak ilaçlar, bunların dozu ve uygulama koşulları belirlenir.

Kemoterapi ve ilaçlar ile önüne geçilmeyen hastalara ise kemik iliği nakli uygulanır. Burada önemli olan hastaya uyan kemik iliğini bulabilmek. Kök hücre nakli olarak bilinen bu teknikte, hastanın iliğine uyum sağlayacak kardeş ve akrabalardan ilik alınarak yapılan bir yöntemdir.

Hakkında admin

Check Also

Meme Uçlarının Çatlaması

Meme uçlarının çatlamasının bitkisel tedavi çözümü için; Bir tatlı kaşığı ayva çekirdeği ezilip, bir fincan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.