HAZIMSIZLIK

Midede Hazımsızlık Nedenleri

Hazımsızlık

Midede Hazımsızlık Nedenleri insanı genel olarak rahatsız eden bir durumdur. Tıbbi adı dispepsi olan hazımsızlık sorunu, üst abdominal bölgede oluşan ağrı, rahatsızlık hissi gibi olumsuzlukların genel adıdır. Bu sorunlar kişiden kişiye değişiklik gösterir ve birçok farklı belirtisi bulunur. En belirgin belirtilerinden birisi şişkinliktir. Doluluk hissi, şişkinliğe bağlı nefes almakta zorlanma, gaz sıkışması belirtiler arasında yer alır. Hazımsızlık ile diğer etkenlerle beraber oluşan karın ağrısının en büyük farkı, gıda tüketimi sonrasında oluşan ağrıların, sancıların başlamasıdır.

Oluşan semptomlar dayanılmaz boyutta olmasa da, sık sık tekrarlaması durumunda kişinin günlük yaşantısını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Hazımsızlık sorunu yaşayan kişilerin soruna yönelik tetkiklerin yapılabilmesi açısından en yakın sağlık kuruluşuna başvurması önerilir. Günümüzde her beş kişiden dördünde görülen hazımsızlık sorunu, kişinin beslenme alışkanlığıyla doğrudan ilişkilidir. Sağlıksız ve düzensiz beslenen kişilerde görülme riski diğer insanlarla kıyaslandığında daha fazladır.

Hazımsızlık Nedir?

Hazımsızlık (dispepsi), karnın üst bölgesindeki baskı, gerginlik ve şişkinlik hissidir.

Hazımsızlığa Neden Olan Etkenler

Hazımsızlık, hastalıklara bağlı olabileceği gibi kişinin günlük alışkanlıklarına göre değişiklik gösterir.

 • Besinleri hızlı yeme alışkanlığı: Hızlı yemek yemek doyma duygusunu ortadan kaldırır. Hazımsızlık sorununun en büyük nedenlerinden biride hızlı yemek yeme alışkanlığıdır. Besinleri yeteri kadar çiğnemeden tüketen kişilerde sıklıkla görülür. Bunun önüne geçmek için her lokma iyice çiğnenmeli ve kısa süreli yemek araları verilmelidir.
 • Fazla miktarda alkollü, gazlı, kafeinli içecekler tüketmek: Öğünlerde sıklıkla asitli, kafeinli ve alkollü içecek tüketen bireylerde büyük oranda hazımsızlık görülüyor. Bu içecekler başta asit olmak üzere birçok bileşeni içeriğinde bulundurur. Buda yemeklerin sağlıklı bir şekilde sindirilmesine engel olur ve kişilerin midelerinde rahatsızlık oluşturur.
 • Sağlıksız beslenme: Aşırı yağlı, abur cubur, sürekli hazır gıdaları tüketmek hazımsızlığı büyük oranda etkiler.
 • Stres ve duygusal travmalar, çikolata ve soda gibi besinlerin fazla tüketimi, safra kesesi taşları, sigara kullanımı, mide kanseri hazımsızlığın başlıca nedenleri arasında yer alır.
 • Aşırı baharat tüketimi: Sofraların ve damak tadımızın vazgeçilmezi olan baharatların tüketimi de bu tür şikayetlerin artmasına neden olur. Özellikle pul biber, nane, kekik gibi keskin baharatlar hazımsızlık şikayetinin artmasına neden olur.
 • Hareketsizlik: Yemek yedikten sonra direkt olarak yatmak ve hareket etmemek, vücudun sindirim güçlüğü çekmesine neden olur. Bu ise çeşitli belirtilerle beraber sindirim sisteminin çalışmadığını gösterir.

Hazımsızlık Belirtileri Nelerdir?

 • Geğirmek (gaz çıkarmak): Yemeklerden sonra geğirmek doğru bir davranış olarak görülse de aslında tam tersidir. Aşırı ve üst üste olarak geğirmek midenin verdiği bir alarm olarak algılanmalıdır.
 • Mide ekşimesi ve ağrıması: Bazı kişilerde mide ekşimesi görülürken bazılarında ise şiddetli değişen semptomlar görülür.
 • Tuvalete çıkamama: Mide ne kadar şişkin olursa olsun, kişi rahatlayamaz ve hazımsızlığın belirtisi giderek artar.
 • Kusma: Ender olarak görülen bir belirti olsa da yemeklerden sonra kusmak hazımsızlığın en büyük belirtileri arasında yer alır. Kusma şikayeti bulunan bireyler sağlık kuruluşlarından yardım almalıdır.

Bir diğer belirtiler ise; karın ağrısı, aşırı tokluk hissi, mideden ağıza asit gelmesi (reflü hastalığı), midede aşırı doluluk hissi.

Hazımsızlığa İyi Gelen Şeyler

 • Rezene çayı: Besinlerin sindirilmesine yardımcı olur, mide şişkinliğine iyi gelir.
 • Papatya ve melisa çayı: hazımsızlığa iyi gelir.

Hazımsızlık İçin Egzersiz

Tempolu bir şekilde düzenli olarak yürüyüş yapmak birçok sağlık sorununun çözümünde yardımcı etkendir.

Hakkında admin

Check Also

​​​​​​Gaz Sancısı

​​​​​​Gaz Sancısına Ne İyi Gelir? Soluduğumuz hava ile besinlerin sindirimi parçalaması sırasında bağırsaklara hava kaçması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.