Baş Parmak Eğriliği

Halluks Valgus

Halluks Valgus Nedir?

Halk arasında bilinen adıyla birinci parmak eğriliğidir. Başparmağımızın giydiğimiz ayakkabılar yüzünden zamanla deforme olup aldığı şekildir. Günümüzün hastalığı da diyebiliriz Özellikle topuklu ayakkabılar ve ucu sivri ayakkabılar halluks valgusu en hızlı tetikleyendir.

Halluks Valgus Belirtileri Nelerdir?

HalluksValgus ağrıya sebebiyet verirken şekil bozukluğu da kişi de mutsuzluk oluşturuyor. Yürümede zorluk ve parmağın eğrilik derecesine göre kimi zaman iltihapta belirtiler arasında yer alıyor. Ağrıdan dolayı bu kişiler genellikle ucu geniş ayakkabılar tercih ediyorlar.

Tanı Nasıl Konulur?

Halluksvalgus tanısı konulması için birçok tanıyı kapsamasına gerek yok. En büyük tanısı şekil bozukluğudur. Ardından ağrı ve iltihap baş gösterebilir. Şekil bozukluğu zaten gözle görülebilecek cinsten olacağı için bu sebeple doktora gidildiğine rahatça HalluksValgus tanısı konulabilir.

Hastaneye Gidilmeli Mi?

HalluksValgus parmak eğriliğinde bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Derecesine göre ya atel ya da cerrahi işlem uygulanmalıdır. İşlemler sonrasında ayakkabı seçiminde dikkatli olunmalı ve ağrımasına sebebiyet verebilecek etkenlerden uzak durulmalı ve yeniden deforme olması da bu sebeple engellenmiş olur

Aşamaları Nelerdir?

HalluksValgus üç aşamada gerçekleşir, bunlar dereceye göre ayrılıyor ilk olarak 25-26 derece aralığında olanlar atel takılarak ve bir süre o şekilde durarak düzelmesi sağlanıyor. İkinci aşama olan 26 derece üstünde gerekli cerrahi işlem uygulanarak eski haline gelmesi amaçlanıyor. Son aşama ise 40 derece üstü olan HalluksValgustur. Bu aşamada da farklı bir cerrahi işlem uygulanarak hastanın sağlığına kavuşması hedefleniyor. Bu üç işlem de çoğu sağlık kuruluşunda bakılıp kişinin sağlığını yerine getirilmesi sağlanacak şekildedir.

İyileşme Süreci Ne Kadar?

HalluksValgus’ un iyileşme süreci aşamasına göre değişebiliyor, atel takılma işleminde 1-2 haftayı bulurken 2. aşamada cerrahi işlem uygulandığı için bu süre 3-4 haftaya çıkabiliyor. Son aşama da ise derecesi fazla olduğu için cerrahi işlem daha uzun sürüyor ve iyileşme süreci bir miktar daha artıyor bu süreçte en fazla 1 ayı bulabiliyor ve HalluksValgus geçtiği süre zarfında başparmak eski sağlıklı görüntüsüne kavuşabiliyor.

Hakkında admin

Check Also

Romatizmal Hastalıklar

Romatizmal Hastalıklar Nelerdir  Romatizmal hastalıklar eklemlerde, kaslarda ve kemiklerde meydana gelen bu bölgelerin yanması durumudur. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.