GÖZ KURULUĞU

Göz Kuruluğu

Göz Kuruluğu

Göz sağlığı vücudumuzda en fazla dikkat etmemiz gereken bölgelerin başında gelir. Çok hassas olan göz bakımı ihmalinde gözümüzde meydana gelecek bir takım problemlerle karşılaşmamız olasıdır. Göz kuruluğu bu problemlerden sadece bir tanesidir. Gözlerde meydana gelen kuruluk kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkileyip hayat standartlarını düşürmesine sebep olur. Göz kuruluğuna sebep olan bazı faktörler vardır.

Göz Kuruluğuna Sebep Olan Faktörler

  1. Göz kuruluğuna sebep olan ilk faktör kişinin vücudunun su tutma kapasitesidir. Kişi bünyesindeki suyu hızlı bir şekilde atan ve kısa sürede suya ihtiyaç duyan bir bünyeye sahip ise göz kuruluğu yaşaması olasıdır.
  2. Göz kuruluğu uzun süre bilgisayar başında vakit geçiren kişilerde sıklıkla görülür.
  3. Hastanın kronik ya da kronik olmayan rahatsızlıkları için kullandığı ilaçlar yan etki olarak göz kuruluğu yapabilir.
  4. Göz kuruluğuna sebep olan bir diğer faktör kişideki hormon bozukluğu olabilir.
  5. Göz kuruluğu çalışılan ortamın yüksek ışıkla aydınlatılması, gereğinden sıcak olması ve yeterince nemli olamaması gibi faktörden oluşabilir.

Göz Kuruluğu Belirtileri Nelerdir?

Göz kuruluğu yaşayan kişilerde gerçekleşen kişilerin yaşadıkları problemler günlük hayatı olumsuz etkileyecek düzeydedir. Gözlerde meydana gelen yanma, batma, kızarıklık ve gözlerde meydana gelen ağrı göz kuruluğunun olabileceğinin göstergesidir. Bu kuruluk çoğu zaman gözlerin çabuk yorulmasına ve baş ağrısına sebep olabiliyor.

Göz Kuruluğu Nasıl Geçer?

Göz kuruluğu şikayeti yaşayan kişilerin bu sorundan kurtulmak için bazı yöntemleri denemeleri gerekir. Bu yöntem hekim ve hasta işbirliği ile ortaya çıkar ve en uygun yöntem böylece belirlenmiş olur. Gözyaşı damlaları ve suni jeller bu sorunun giderilmesinde yardımcı olabilir. Kişinin içinde bulunduğu yaşam şartları değerlendirilmesi ve ortamın yeterince nemli hale getirilmesi bu sorunun çözülmesinde yardımcı olabilir.

Tüm yöntemlerin denenmesi hastanın sağlığı açısından önemlidir. Gerekli yöntemler denendiği halde sorun ortadan kalkmıyorsa gözyaşı pınarı tıkanıkları bu sorunun kaynağı olabilir. Bu tür durumlarda hasta için gerekli tıbbi yöntemler tespit edilmeli ve en kıssa zamanda en uygun yöntemle gerekli işlemler yapılmalıdır.

Hakkında admin

Check Also

Blefaroplasti Nedir?

Blefaroplasti Nedir? Göz kapağı estetiği ya da diğer bir adıyla blefaroplasti, göz organının alt ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.