Gece Körlüğü

Gece Körlüğü

Gece Körlüğü Nedir?

Gece körlüğü gece karanlıkta görememe demektir. Ayriyeten fazla ışık yani az ışık olan bir yerde bir şeyleri görememektir. Bu hastalığın diğer bir adı Tavuk Karasıdır. Bu hastalık genetik olduğu için tedavisi yoktur.

Gece Körlüğü Nasıl Oluşur?

Bu hastalık genetik bir hastalıktır. Bu hastalığın en çok görüleni otosomal domaninant olanıdır. Gece körlüğü küçük yaşta genellikle belli olmaz yaş ilerledikçe daha belirgin bir şekilde ortaya çıkar. Gözümüzde oluşan sarı nokta bölgemiz zarar gördükten sonra gece körlüğü başlamaya başlar.

Gece Körlüğü Nedenleri?

Gece körlüğü bilindiğine göre doğum sıramızda ya da genetik olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Nedenlerini de sıralarsak ilk olarak uzağı görememe neden olur. Daha sonra kullandığımız Glokom ve glakom ilaçları zarar verir. Hemen her yaş ilerlemesinde oluşan kataraktta bir neden olarak görünür. A vitamini eksikliği ve şeker hastalığı da bir nedenler arasındadır. Diğer iki neden ise Retinitis Pigmentosa, Keratokonus bunlardır.

Gece Körlüğü Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Belirtilerine bakacak olursak iki belirtisi var. Fazla ışık olmayan yerlerde ve gece karanlıkta görememedir. Araba farlarını bile görmekte zorluk çekerler bu yüzden araba kullanmaları gece zordur. Gece tek başlarına yürüyemezler mutlaka yanlarında biri olması gerekiyor. Gökyüzündeki yıldızları görme olasılıkları bile yoktur.

Gece Körlüğü Testi Nasıl Olur?

Test yapılırken karanlıkla uyumunu ölçmek için alan testi geliştirilmiştir. Burada hastanın retinasında olan pigment hücrelerinin kontrolü sağlanır. Daha sonra hastanın loş ışıktaki durumu ölçülür.

Gece Körlüğü Tedavisi Nasıl Olur?

Hastalık uzman bir doktor tarafından bakıldıktan sonra tedavi olunup olunmayacağı anlaşılır. Kalıtsal gece körlüğünün tedavisi bulunmamaktadır. Bunun tedavisi yoktur. Gece körlüğünün eğer katarakt hastalığından kaynaklanması halinde bunu ameliyat ile tedavisi mümkün olur. Diyabetik bir sonuçta ise şeker ilaçları ile tedavisini yapmamız mümkün olur. Görme kaybını yitirmemesi için ilaçlar ile tedavi edilebilir. Ama sonucuna bakarsak eğer altında yatan sebebi mutlaka araştırmamız lazım. Genetik ve kalıtsal bir şey ise tedavisi mümkün olmayan bir hastalıktır. Ama diğer bazı şeylerde tedavisi bulunmaktadır. Bunu da yukarda belirtmiştik.

Hakkında admin

Check Also

Blefaroplasti Nedir?

Blefaroplasti Nedir? Göz kapağı estetiği ya da diğer bir adıyla blefaroplasti, göz organının alt ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.