Doğru Güneşlenme

DOĞRU GÜNEŞLENME

Nasıl Güneşlenmek Doğrudur

Bronz bir tene sahip olmak tüm gen kızların hayalidir. Bronzlaşmaya çalışırken de istenmeyecek en son şey ciltte oluşan kalıcı izlerdir. Aşırı ve yanlış güneşlenme cilt sorunlarına yol açabildiği gibi cilt kanserine kadar hayati risklere yol açabilir.

Hangi Saatler de Güneşlenmemeli

Özelliklede saat on bir ile bir arası güneş ışınları yeryüzüne dik bir şekilde indiğinden tahrip etkisi çok yüksektir. Bu nedenle öğlen saatlerinde güneşlenmekten kesinlikle kaçınılmalıdır. Bu saatlerde güneşleneler cilt yanıkları, cilt soyulmaları hatta kalıcı cilt izlerine bile sahip olabilir. Söz konuş bu saatlerde güneş kremini güvenerek güneşlenmeye çıkmak büyü bir hata olur.

Vücut Güneşe Doğru Nasıl Çevrilmeli

Vücudunuzu güneşin geldiği yere doğru çevirerek uzanmış pozisyonda olmalıdır. Sağlıklı bir şekilde güneşlenebilmek için tüm vücudun eşit oranda güneş ısısı alması gerekir. Sırt bölgesindeki ciltler daha dayanıklı olduğundan önce sırt bölgesinden güneşlenmeye başlamalı. Daha sonra on dakikalık aralıklarla vücut döndürülmeli.

Kimler Güneşlenirken Dikkat Etmeli

Beyaz ten rengine sahip olanlar güneşe karşı en hassas olanlardır. Bu bakımdan beyaz ten renkli insanlar kesinlikle güneş kremi olmadan güneşe çıkmamaları gerekir. Bununla birlikte güneşlenmeye çıktıklarında dahi süreyi kısa tutmaları gerekir. Öbür türlü cilt kanserine yakalanma ihtimalleri çok yüksektir. Eğer beyaz tenli biri uzun süreden sonra güneşe çıkacaksa, ilk çıktığında 5 dakikadan daha fazla durmamalı ve bu süreyi her gün biraz artırarak dışarı çıkmalıdır.

Güneş Kremi Kullanımı

Her şeyden önce güneş kemi kullanmadan güneşlenme riski kesinlikle alınmaması gerekir. Güneş kremi içerdiği hem organik hem de inorganik bileşenlerle UVA ve UVB ışınlardan sizleri korur. Bununla birlikte cildiniz ve güneş ışınları arasında köprü görevi görerek, zararlı ışınların cilde temas etmesini engeller.

Güneş Sonrası Kremi Kullanın

Her ne kadar güneş kremini kullanmayı alışkanlık edinebildiysek de güneş sonrası kremleri kullanan kişi pek azdır. Güneş sonrası kremler, güneşlenme esansında yüksek ısıya uzun süre maruz kalan cildi yumuşatma ve soğutma işlemi görür. Bu şekilde ciltte bir olası travma oluşumu engellenmiş olur. Özelliklede beyaz ten rengine sahip kişiler güneş sonrası kremi kullanmayı alışkanlık haline getirmelidir.

Hakkında admin

Check Also

Detoks Nedir?

Detoks Nedir? Günümüzde detoks üzerine ilgi artmaya başladı. Fakat detoks insanların gözünde sadece bir zayıflama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.