Diş Teli Temizleme

Diş Teli Temizliği

Diş Teli Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş teli temizliği diş telinin malzeme kalitesini korumak, diş sağlığını sağlamak ve ağız kokusunu önlemek için çok büyük bir gerekliliğe sahiptir. Doktorlar tarafından da önerilen günlük ve haftalık diş teli temizliği bulunmaktadır. Bu gerekli temizlik sağlanmadığında hem kişisel bakımınız eksik kalır hem de diş teli ile ilgili sorunlar doğabilmektedir.

Günlük Diş Teli Temizliği

Günlük diş teli temizliği her bireyin dişlerini temizlemesi gibi bir kişisel sorumluluktur. Diş teli temizliğinde dikkat edilmesi gerek hususlar vardır. Bunlardan ilki kullanılan fırçanın diş teli için uygun olup olmadığıdır. Diş teli temizliği için iki türlü diş fırçasına ihtiyaç duyarsınız normal diş fırçası ve iğne diş fırçası. İlk olarak normal diş fırçasıyla yumuşak bir şekilde fırçalamanız gerekir ayrıca kullanılan diş macunun asidik özelliğine dikkat edilmelidir.

Güzelce diş tellerinin üstü ve dişlerin gözüken kısımları fırçalandıktan sonra ağız birkaç defa suyla iyice çalkalanmalıdır. Bu işlemler tamamlandıktan sonra iğne diş fırçası kullanılarak dikkatlice diş tellerini ile dişler arasında kalmış bölgeler temizlenmeli ve ardından tekrar ağız birkaç defa çalkalanmalıdır. Günlük diş teli temizliğinin sayısı sizin yemek düzeninize göre değişkenlik göstermektedir.

Haftalık Diş Teli Temizliği

Günlük diş teli temizliğinin aksine haftalık diş teli temizliği diş teli kullanan kişilere özgüdür. Haftalık diş teli temizliğinde ihtiyacımız olan bir diş ipi ya da normal sağlam bir dikiş ipidir. Bu ip yardımıyla dişler arasına sıkışmış ya da birikmiş besin kalıntıları temizlenmeli ve ardından ağız birkaç defa suyla çalkanmalıdır. Bunlar yapılmasına karşın hala bir besin kalıntısı var ise iğne diş fırçası yardımıyla kazınarak kalıntılar temizlenmelidir.

Diş Teli Temizliği İçin Beslenme Tarzı

Diş teli temizliğini sağlamada temizliğin yanında beslenme tarzı da büyük rol almaktadır. Dişlerin arasına kaçacak patlamış mısır, çekirdek gibi besinler fazla tercih edilmemeli ve diş tellerinin korunması için gazlı içecekler ve sert kabuklu besinler tüketilmemelidir. Tercih edilen beslenme tarzı diş tellerine zarar veren bir durumda ise tedavi süreci hem uzar hem de sancılı bir hal alır.

Hakkında admin

Check Also

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma Dış görünümde ilk önce kişilerin ağız ve diş sağlığı dikkat çeker, bu sebeple …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.