Diş İpi Kullanımı

Diş İpi Kullanma

Diş İpi Nasıl Kullanılmalıdır?

Dişler insanların gülüşlerinin aynasıdır bu yüzden dişlerimizin sağlıklı ve temiz olması bizler için çok önemlidir. Dişlerimizi temiz tutmak için dişlerimizi fırçalamamız ve bunu doğru şekilde yapmamız gerekmektedir. Ayrıca diş ipi kullanımı da önemlidir. Bu yazıda diş ipinin kullanımının en doğru şekilde yapılması üzerinde durulacaktır. Çünkü diş ipi diş fırçasının ulaşamadığı noktalarda harikalar yaratabilir. Tabi ki bu harikalığı yaratmak için diş ipi en doğru şekilde kullanılmalı ve sonuçlar görülmelidir.

Şimdi Diş İpinin Nasıl Kullanılacağına Hep Birlikte Bakalım

Diş ipi yaklaşık 40-50 cm uzunluğunda alınarak orta parmaklara düzenli bir şekilde dolanmalı ve ortada 4-5 santimlik bir boşluk bırakılmalıdır. Diş ipini başparmak ve işaret parmağı aracılığıyla gergin tutularak dişler arasında yukarı aşağı yapılarak yumuşak bir şekilde hareket ettirilmeli ve diş etinin çizgisini geçtiğine dikkat edilmelidir.

Ancak diş ipi kesinlikle zorlanmamalı ve diş etine zarar verecek şekilde kullanılmamalıdır. Aksi takdirde diş eti dokusu kesilmesi ve diş eti kesilmesi gibi yaralanmalar oluşabilmektedir.. Diş ipi ile temizlenen dişlerden diğerlerine geçiş sırasında diş ipinin temiz kısımları kullanılmalıdır.

Piyasada Olan İki Tür Diş İpi Arasındaki Farklar Nelerdir?

İki tıp diş ipi türü bulunuyor. Bunlardan birisi PTFE diğeri naylon diş ipidir. Naylon diş ipinin ise mumlu ve mumsuz olarak iki türü bulunuyor. Naylon diş ipi oldukça ince plastik tellerden yapıldığı için kullanım sırasında aşınma ve bozulma meydana gelmektedir. PTFE modellerinde ise yırtılma ve yıpranma daha az rastlanır hatta rastlanmaz.

PTFE Diş İpi Mi Daha Ucuz Yoksa Naylon Model Diş İpi Mi Daha Ucuz?

Şimdi gelelim diş iplerinin fiyatlarına. Naylon model diş ipi PTFE modele göre daha ucuzdur. PTFE model diş ipi naylon modelle karşılaştırıldığında daha pahalıdır ancak daha uzun süre kullanılabildiği için daha tasarrufludur. Ayrıca daha ince nitelikli bir yapısı bulunduğu için daha sağlıklı bir modeldir. Tabi ki fiyatlar markalara göre değişiklik gösterir.

Hakkında admin

Check Also

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma Dış görünümde ilk önce kişilerin ağız ve diş sağlığı dikkat çeker, bu sebeple …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.