Diş İmplantı

İmplant Nedir

İmplant Nedir Diş İmplantı Tedavisi Kimlere Uygulanır

Diş hem gülüşümüz açısından hem beslenme açısından hayatımızda önemli bir yer tutuyor. Kişinin beslenmesinden tut ki kendine olan güvenine kadar birçok şekilde kişiyi etkiliyor. Bireyler güzel bir gülüşe ve sağlıklı dişlere sahip olmak istiyor. Fakat bazı durumlarda istenmeyen şekilde dişlerimizi kaybetmek durumuyla karşılaşıyoruz.

Bu durumda gülüşümüzü ve dişlerimizi geri kazanmak için çeşitli yollara başvuruyoruz. Bu yollardan birisi de implant olarak karşımıza çıkıyor. Peki,implant nedir? Kimlere implant uygulanır? Ağrılı bir operasyon mudur? Bu gibi soruları makalenin devamında bulabilirsiniz.

Diş İmplantı Nedir?

Diş implantı çene kemiğine yerleştirilmiş, protezlere destek sağlamak için yapılmış olan yapay diş kökleri olarak anlatılabilir. Eksik dişlerin yerine yapılıp uzun süreli, genelde ömür boyu kullanılabilen bu yapay köklerin üzerine yapılan hakareti ya da sabit protezler sonucu hastanın çiğneme fonksiyonu ya da gülüş estetiği hastaya geri kazandırılabilir.

Diş İmplantı Kimlere Uygulanabilir?

Diş implantı 18 yaşını doldurmuş ve üzerinde ki kişilere ya da çene ve yüz kemiğinin gelişimi tamamlanmış olan kişilere uygulanıyor. Diş implantından önce çekilmiş olan röntgenler sonucu çene kemiğinin diş implantına uygun olup olmadığı belirleniyor.

Şeker hastalarında tedavi öncesi hastalık takip ediliyor ve düzene girmesi bekleniyor. Hasta kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsa tedaviden önce bir süreliğine ilaçlara ara verilmesi isteniyor. Kemik erimesi olanlar ise diş implantından önce gereken tedaviyi görüyor.

Diş İmplantı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş implantı öncesi detaylı kontroller mutlaka yapılır. Röntgenler çekilir ve çenenin implanta uygun olup olmadığı belirlenir. Uygun olduğu taktirde hastaya hafif bir anestezi uygulanır. Çene kemiklerinin ve ağızda kalan diğer dişlerin ölçüleri alınır. Geçici bir köprü yerleştirilir ve alt çene için 3 ay iyileşme süreci beklenirken üst çene için 6 ay iyileşme süreci bekleniyor. İmplant sonucunda hasta rahatlıkla gülebilir ve yemek yiyebilir.

Diş İmplantı Tedavisi Fiyatları Nedir?

Diş implantı tedavi fiyatları birçok durumdan etkileniyor. Fiyat belirlemede çeşitli unsurlar yer alıyor. Örneğin, implant malzemesi fiyatı değiştiriyor. Fiyat konusunda en doğru bilgi muayene sonrası hastanın ihtiyacı doğrultusunda belirtilir.

Hakkında admin

Check Also

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma Dış görünümde ilk önce kişilerin ağız ve diş sağlığı dikkat çeker, bu sebeple …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.