Detoks Nedir?

Detoks Nedir?

Detoks Nedir?

Günümüzde detoks üzerine ilgi artmaya başladı. Fakat detoks insanların gözünde sadece bir zayıflama yöntemi olarak görülüyor. Bu düşünülen fikrin aksine detoks aslında tek olarak bir zayıflama yöntemi değildir. Kişinin zayıflama yolu olarak kullanımı dışında vücudu temizleme özelliği de vardır.

Vücudumuz her gün çeşitli yollar ile toksinler alır. Gün içerisinde hava, su ve yiyeceklerden aldığı gibi yorgunluk, stres gibi etkenlerden de alabilir. Bu toksinleri genç yaşlarda vücuttan atmak kolayken yaş ilerledikçe zorlaşır. Bu toksinleri vücuttan detoks, meditasyon, nefes egzersizleri yaparak atabiliriz.

Detoks Ne Kadar Yapılır?

Detoks uygulaması zorluğu kişiden kişiye değişebilir. Fakat genellikle uygulama 3,5,7 gün ile kalır.

Detoks Nasıl Uygulanır?

Detoks yapmak için öncelikle günlük en az 2 litre su tüketimi yapılmalıdır. Detoks döneminde vücudun kafeinden uzak durması gereklidir, kafein vücudun ödem yapmasına yol açar. Bu süreçte tuz tüketimi azaltılmalıdır, tuz vücutta su tutumunu arttırır. Detoks sürecinde bol sebze ve meyve tüketimi sağlanmalıdır. Abur cubur tüketimi kesilmelidir. Süt, yoğurt, kefir tüketimi arttırılmalıdır. Gün içerisinde yürüşler yapılmalıdır.

Detoksu Kimler Uygulamalı Kimler Uygulamamalıdır?

Detoks yapmanın çok belli bir sınırlaması yoktur aslında. Ama bazı durumlara bakılacak olursak tutulma ve ağrı yaşayanlar, sık sık hasta olanlar, halsizlik, yorgunluk, sinirlilik, depresyon geçirenler detoks programını uygulayabilir. Ancak her ne olursa olsun bu programı yapmak için bir doktora başvurmakta fayda olacaktır.

Bu detoks programını hamilelerin, diyabeti, böbrek rahatsızlığı, tansiyonu olan bireylerin yapmamasında fayda vardır.Detoks programı uygulanırken belli bir düzen içerisinde gitmek detoks programının daha etkili olmasında rol oynar. Detoks programı uygulamasını en fazla iki haftadan fazla uygulamamak gerekir.

Günlük Detoks Programı Örneği

Detoks programı uygulamasında besinlerin sıvı olarak tüketilmesi önemlidir. Fakat kişinin detoks programı uygularken sadece sıvı ile beslenmesi yanlıştır verilen öğünlerin her gün değişimi olur. Kişi hafta birkaç defa et, balık, tavuk tüketimi sağlayabilir.

  • Sabah: Yeşil çay, limon, yeşil elma, nane, zencefil, tarçın
  • Ara Öğün: Meyve, kefir
  • Öğlen: Ispanak, brokoli, salatalık, elma
  • Ara Öğün: Avokado, muz, süt
  • Akşam: Ispanak, soğan, sarımsak, maydanoz ile hazırlanan çorba

Detoks programı uygulanırken katı beslenme tamamen çıkarılır ise normal beslenme düzenine dönüldüğünde vücut katı besine bir anda tekrar başlayacağı için verilen kilolar tekrar alınacaktır.

Hakkında admin

Check Also

Mezoterapi nedir?

Mezoterapi Mezoterapi, insan üzerinde estetik amacıyla uygulanan bir tıbbi işlemdir. Cilt yenilenmesi, doğum sonrası lekeler, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.