Pandemide sağlık çalışanları

COVİD19 VE TÜRKİYE’DE SAĞLIK ÇALIŞANLARININ DURUMU

COVİD19 VE TÜRKİYE’DE SAĞLIK ÇALIŞANLARININ DURUMU

Covid19 virüsü hayatımıza girdiğinden beri Tüm dünyada etkilerini pandemik olarak hissettik. Bunun yanı sıra her ülkede farklı stratejiler izlendi. İlk olarak Çin’de görülen corona virüsü salgını kısa bir süre sonra Çin hükümetinin aldığı sert önlemler sayesinde kontrol altına alındı. Bu süreçte binlerce sağlık çalışanı canla başla mücadele edip tedavi ve bakım yöntemleri geliştirmeye çalıştılar. Aşı çalışmaları halen devam etmekte olan covid19 virüsünün sebep olduğu ağır hastalıklar ve ölümler halen birçok ülkede devam ediyor.

Türkiye’de sağlık çalışanları da bu salgın sürecinde çok büyük bir savaş içerisinde şu an. Sağlık Bakanlığı hergün verileri açıklasa da insanların büyük bir kısmı açıklanan verilerin doğruluğunu sorgulamaya başladılar. Sağlık çalışanları yoğun bakımlarda, servislerde , ve filyasyon çalışmalarında insan üstü bir performans göstermeye devam ediyorlar.

sağlık çalışanları zor durumda

Ülkemiz malesef gerekli önlemleri alamadığı için virüs halen hızla yayılmaya devam ediyor. 25.11.2020 tarihinde Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA’nın açıkladığı vaka sayısı 28.000 in üzerinde bir sayı ile ilk defa gerçek vaka sayılarını doğrular nitelikte bir açıklama oldu. Buna birçok dernek ve stk dan tepki geldi. Tabipler Odası fahrettinkocaistifa diye twitter dan etkinlik başlattı. Biz bunları daha önce belirttik ama bizi vatan hainliği ile suçladılar diye açıklamalarda bulundular.

Covid ile aktif temas halinde olan birçok sağlık çalışanı pozitif olmaya devam ediyor. Pozitif olan sağlık çalışanları için yayınlanan genelgelerde 7 günün sonunda testi poizitif olsa bile çalışmaya devam edebilecekleri söylendi. Sağlık çalışanları tükenmişlik sendromu yaşıyorlar hergün. Twitter vb sosyal platformlarda kendileri için şartların düzeltilmesi için sürekli sendikalara ve bakanlıklara seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Ekonomik ve sosyal açıdan çok zor durumda olan sağlık çalışanlarının sesini kimse duymuyor diye isyan ediyorlar. Diğer kamu çalışanlarının şartları iyileştirilirken bu süreçte bu pandemiden en çok etkilenen sağlık çalışanlarına tavan ek ödeme adı altında göstermelik bir iyileştirme yapıldığı için sağlık çalışanları durumdan hiç memnun değiller.

Sağlık çalışanlarının isteklerini şöyle sıralayabiliriz;

Sağlık Çalışanlarının İstekleri

Hakkında admin

Check Also

HEMŞİRELİK KANUNU

          Kanun Numarası                                     : 6283           Kabul Tarihi                                             : 25/2/1954               Yayımlandığı R. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.