Çocuklarda Geç Konuşma ve Geç Yürüme

Çocuklarda Geç Konuşma ve Geç Yürüme

Çocuklardan beklenen bazı gelişim görevleri vardır ve bu görevlerin zamanında tamamlanması gerekir. Bu görevlerin zamanında yerine getirilmemesi ise gelişim geriliği olarak adlandırılır. Gelişim geriliğinim çocuklarda sadece geç konuşma veya geç yürüme olarak değil zihinsel, sosyal, duygusal, motor ya da dil gelişimi olarak bir bütün halinde incelenmesi gerekir. Çocuklarda herhangi bir geriliğin söz konusu olup olmadığı bütün bu beceriler birlikte incelenerek karar verilir.

ÇocuklardaOlmasıGerekenNormalGelişimSüreci

Çocuklar yeni doğduğunda fiziksel, zihinsel, duygusal ve motor beceriler olarak konuşabilecek ve kendini ifade edebilecek becerilere sahip durumunda değildir. Yine de çocuklar ne kadar dile getirerek ihtiyaçlarını söyleyemese de ağlayarak veya farklı sesler çıkararak ihtiyaçlarını annesine veya çevresine bildirme çabasındadır. Çocuğun gelişim ödevlerinin farkında olan ve bunun takibini yapan anne-baba, çocuklarında herhangi bir konuşma geriliği ya da geç kalması varsa bunu kolaylıkla tespit edecektir.

Bazı farklı sesler çıkarma, annesinin babasının sesini duyduğunda gülme ve onlara tepki verme çocuğun ilk konuşma çabasını gösterir. Bebeklerin çıkardığı bu anlamsız sesler zamanla anlam kazanmaya başlar ve genelde 1 yaşından sonra çocuklar anlamlı sözcükler kullanmaya başlamış olur. 18. aydan sonra ise yeni sözcük öğrenme süreci daha hızlı olmaktadır. Buna bağlı olarak bu yaştan itibaren çocuklarda farklı sözcükleri kullanılmaya başlandığı gözlemlenir.

2 yaşından itibaren ise çocuk kelimelerle birlikte kullandığı mimikleri azaltır ve düzgün cümleler kurmaya başlar. 4-5 yaşlarına gelen çocuk ise kendini bir yetişkin gibi ifade edebilir, uzun ve karmaşık cümleleri anlayabilir ve bunlara aynı şekilde cevap verebilir. Bir yetişkinle oturup onunla birlikte sohbet edebilir. Kaba motor becerileri ise yine bebeklerde hemen hemen aynı yaş seviyesinde, aynı özellikleri gösterir. Ama bazı bebekler 1 yaşında bazıları ise bor yaşından biraz daha geç olabilir. Yine de genel olarak 12-18 ay aralığında yürümeye başlarlar.

Çocuklarda Ne Zaman Gecikme Olduğunu Düşünmeliyiz

Çocuklar genellikle en erkenden en gece 18 ile 30 aylık aralığında yürümeye ve konuşmaya başlamış olurlar. Tüm bebeklerde bu süreç aynı seyrederken bazı çocuklarda örneğin yürümek, tuvalet alışkanlığı, kendi kendine yemek yeme gibi alışkanlıkları çocuk edindiği halde konuşma becerisini gerektiği gibi edinememiş olabilir. Ancak bireysel farklılıklar olabileceğini göz önünde bulundurursak ufak tefek gecikmeler bir eksiklik veya rahatsızlık olduğunu düşünmemiz için yeterli değildir.

Ancak her ihtimale karşı anne babanın yaşıtlarına oranla çocuğun kullandığı kelime sayısı ve kendini ifade ediş şekli dikkatle takip edilmelidir. Tedavi ne kadar erken başlarsa çocuktaki gecikme de bu kadar erken giderileceği için erken tanı çok önemlidir. Çocuğun yürüme, konuşma gibi becerilerde kritik dönemi kaçırmaması önemlidir. 24 ile 30 ayları aralığındaki çocuk yaşıtları ile arasında kelime haznesi ve konuşma becerisi olarak fazlaca geride kalmışsa bir an önce müdahale edilmesi ve bu dil probleminin büyümeden giderilmesi gerekir.

Kritik dönem geçildiğinde çocuğun dil becerisini yeteri kadar edinmesi daha zor olacaktır. Bu gecikme ya da eksiklik giderilmediği takdirde beraberinde başka sosyal problemleri de birlikte getirecektir. Çocuğun okul hayatında asosyal olmasına, psikolojisinin bozuk olmasına sebep olabilir. Çocuğun gelişimi bir bütün halinde olacağı için bir yerdeki aksaklık başka gelişmelerin de aksamasına sebep olacak, çocuğu her yönden etkileyecektir.

Çocuk okula başladığında da daha çok öğretmeni ile irtibata geçip ile fazla bir diyaloğa girmemesi kendini ifade etme konusunda bir eksiklik yaşadığını gösterebilir. Hem anne-babanın hem de öğretmenin çocuğun çevresiyle olan etkileşimini göz önünde bulundurması gerekir. İhtiyaç halinde çocuğun destek almasını sağlamalıdır. Yürüme konusunda ise 18 ayını dolduran bir çocuktan yürümeye başlaması beklenir. Çocuk yürümüyorsa ya da herhangi bir çabası yoksa yeterince emeklemiyorsa, eşyaları tutunup ayağa kalkmaya çalışmıyorsa, yani yürüme konusunda bir çabası yoksa çocuğun mutlaka bir uzman doktora götürülmesi gerekir.

Hakkında admin

Check Also

Bebeklerde ve Çocuklarda Ateş

Bebeklerde ve Çocuklarda Ateş Anne ve babaların en çok tedirgin olduğu konulardan biri çocuklarının ateşlenmeleridir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.