çocuk beslenme

Çocuklarda Beslenme

Çocuğunuza Yemek Yedirirken Teknoloji İle Oyalamayın

Günümüz çocuklarına yemek yedirmek belki de en zor işlerden biridir. Maalesef birçok aile çocuğuna yemek yedirmekte zorlanıyor. Bunu da kolaylaştırmak için bazı değil, birçok aile teknolojiyi kullanarak çocuklarına yemek yedirmeyi en kolay yol olarak görüyor. Bu yöntem bir nevi kolay olabilir, çünkü çocuklar oyun oynarken veya çizgi film izlerden, anne veya babası yemeği rahatlıkla çocuğun ağzına koyabiliyor. Asıl sorun bunun ne kadar doğru olup olmadığı.

Teknoloji Kullanarak Çocuğa Yemek Yedirmek Çocuğun Tat Alma Duygusunu Bozar

Aslında doğru değil. Bunun en büyük nedeni ise teknoloji kullanarak çocuğa yemek yedirmeye alıştırdığınız takdirde zamanla çocuğun tat alma duygusunun bozulmasına yol açabilirsiniz. Yemek yedirirken teknoloji kullandığınız için, çocuk tat duygusunu değil, daha fazla göz ve ekranda gördüklerine karşı heyecan hissetme duygusunu geliştireceği için, tat alma ile hiçbir alakası kalmayacak. Bu sebeple teknoloji kullanarak çocuğunuza yemek yedirmek duygu kaybı açısından tehlikelidir.

Çocuğunuzu Yemek Yerken Teknolojiden Uzak Tutmak

Genellikle aileler çocuğun yemek istemediği besinleri yedirmeye çalışırken teknoloji ile oyalayarak yedirmeye çalışırlar. Bu da çok büyük bir hatadır. Bunun yerine çocuğa tatlı veya yemek sonrası oyun gibi ödüller sunarak, çocuğu teknolojiden uzak tutarak, yemek istemediği, normalde sağlıklı olan besinleri yedirmeye çalışabilirsiniz. Çocuk zamanla buna alışacaktır ve tat duygusunu kaybetmeden yemek yemeye alışacaktır.

Tat Duygusunu Kaybetmemesi İçin Çocuklara Eğlenceli Yiyecekler Yapabilirsiniz

Birçok aile maalesef çocukların yemek yemeleri için teknolojiyi başvurur. Telefondan veya tabletten çizgi film izleterek yemek yedirmeye çalışır, fakat başta da belirttiğimiz üzere, teknoloji zamanla çocuğun tat alma duygusunu köreltecektir ve böylece çocuk bir süre sonra yemek yemekten hiç zevk almayacak. Bunun yerine çocuklarınıza eğlenceli yiyecekler hazırlayabilirsiniz. Farklı şekiller ve renkler kullanarak çocukların yemek saatini keyifli hale getirebilirsiniz. Böylece teknolojiye hiç gerek duymayacaksınız.

Teknoloji ve Yemek Yemeyi Çocukların Ayırt Edebilmesi İçin Yardımcı Olun

Eğer çocuklara teknoloji kullanarak yemek yedirmeye çalışırsanız, çocuk uzun bir süre yemek yemeyi teknoloji ile bağdaştıracak ve sonuç olarak telefonsuz veya tablet olmadan yemek yemeyecek hale gelecek. Bu sebeple bunun olmaması için, anne ve babaların, çocukların teknoloji ve yemeği ayırt etmesi için yardımcı olması gerekiyor. Bunun için yapılabilecek en güzel şeyler örneğin yemek sonrası sağlıklı ve güzel bir tatlı veya yemek sonrası oyun gibi ödüllerle çocuğun yemek yemesini teşvik etmek en mantıklısı olacaktır.

Hakkında admin

Check Also

Karın Germe Ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı Karın germe ameliyatı genellikle karın derisi sarkmış olan kadınlar tarafından daha çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.