Göz Kapağı Estetiği

Blefaroplasti Nedir?

Blefaroplasti Nedir?

Göz kapağı estetiği ya da diğer bir adıyla blefaroplasti, göz organının alt ve üst bölümüne uygulanan ve daha çok deri sarkması gibi estetik görünüm açısından kötü duran sarkmaları gerdirmeye yarayan operasyondur.

Yaş aldıkça ve yer çekiminin etki ile cilt aşağıya doğru sarkmaya başlar. Ciltte zamanla yaşlanır ve doğallığını, güzelliğini kaybeder. Özellikle göz kapakları, gözaltı torbaları belirgin bir şekilde sarkmaya başlar.

Göz Kapağı Yaşlanma Belirtileri Nelerdir?

Cilt elastik bir yapıya sahiptir. Genç yaşlarda cildin elastik ve kendini yenileme hızı en üst seviyededir. Zaman ilerledikçe cildin elastik yapısı bozulur ve göz çevresinde deri birikmeleri veya kırışmalar başlar. Bu yüzden cildin yaşlanıldığını göz çevresinden rahatlıkla anlaşılabilir.

Alt ve üst göz çevresindeki yaşlanma belirtileri şunlardır;

  • İlk olarak gözlerin altı kısmında morarmalar görülür.
  • Üst göz kapağında deri birikmesinden dolayı aşağı doğru sarkma olur.
  • Halk arasında kazayağı denilen göz çevresinde derin çizgiler görülür.
  • Göz çevresinin kırışmasından dolayı dışarıdan yorgun bir görünüme sahip olunur.

Göz Kapağı Estetiği Veya Blefaroplasti Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır?

Göz çevresindeki sarkmalar, çizgiler vb. diğer estetik görünümü etkileyen durumlar genellikle 35 yaş ve üzeri zamanlarda meydana gelir. Bazı genetik faktörlerden dolayı istisnalar olabilir. Belirli bir yaş kısıtlaması yoktur.

Blefaroplasti Ameliyatının Etkileri Nelerdir?

Göz kapağı ameliyatı sonrası sarkmayı engelleyici tarzda işlem yapılmaz. Sarkmanın ya da çizgilerin uzun süre yok olmasına yardımcı olur. Ameliyat sonrası cildin eskisi gibi canlı ve dinlenmiş bir yüze sahip olmasını sağlar.

Blefaroplasti (Göz Kapağı) Ameliyatında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her ameliyat öncesi ve sonrası gibi aspirin ilacını kullanmak tehlikelidir çünkü kanı sulandırma özelliği vardır. Ayriyeten sigara, alkol gibi insan sağlığına oldukça zararlı olan maddelerin belirli bir süre tüketilmesi yasaktır. Düzenli uyku, sağlıklı beslenmede ameliyata hazırlık aşamasında yararlı olur.

Operasyon sonrası buz kompleksi şişlik için oldukça iyidir. Yapılan işlemin daha uzun süre kalıcı olabilmesi için ameliyat sonrası da düzenli uykuya, sağlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir. Günde en az 8 bardak su içmek insan vücudu ve cildi için oldukça yararlıdır.

Hakkında admin

Check Also

Lens Tedavisi

Göz İçi Lens Tedavisi ve Akıllı Lensler Göz içi lens tedavisi katarakt tarzı rahatsızlıklarda kullanılır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.