Behçet Hastalığı

Behçet Hastalığı

Behçet Hastalığı Nedir?

Behçet hastalığı kan damarlarında oluşan iltihaplanma sonucu ortaya çıkan kronik bir hastalıktır. Bu hastalık kronik olduğu için tüm yaşantı boyunca hayatımızda olur. Hastalık ilk olarak 1937 yılında hastalığın isminin sahibi olan Prof. Dr. Hulusi Behçet tarafından tanımlanmıştır.

Hastalık Neden Olur?

Behçet hastalığının kesin olan belli bir nedeni yoktur. Çevresel faktörler, genetik faktörler ve virüsler bu hastalık için sebep olarak gösterilse de aslında Behçet hastalığı vücudun kendine karşı açmış olduğu savaştır.

Behçet Hastalığının Belirtileri?

1937 yılında hastalığın ilk çıktığı zamanlarda belirtiler ağız ülseri, genital ülser ve göz olarak başladı. Ancak daha sonraki zamanlarda bu belirtilere ek olarak kalp, damar, sindirim sistemi, akciğer, eklem, böbrek ve sinir sistemleri de ek olarak geldi.

Hastalık ağızda afta, bacak üzerinde kırmızı-mor ağrılı şişliklere, vücutta lezyonlara, damarlarda iltihaba, nadir olarak ise körlüğe ve sinirsel yollarla felce sebep olur.

Hangi Yaş Grubunda Görülür?

Behçet hastalığı genel olarak 20-40 yaş grubunda görülür. Bu hastalık erkeklerde kadınlara oranla daha fazla olur. Yaşlılar ve çocuklarda nadir olarak görülen bir hastalıktır.

Daha Çok Nerede Görülür?

Hastalık Türkiye’ de, Akdeniz ülkeleri ve Japonya’da daha sık olarak görülmektedir.

Hastalığın Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Hastalığın belli bir belirtisi ve belli bir zamanı olmadığı için, ağızda çıkan aftlara gargara kullanımı ile eğer sinirsel, sindirimsel bir sorun var ise kortizon desteği ile tedavi sağlanabilir. Behçet hastalığının tedavisi hastalığın ne zaman ortaya çıkacağı belli olmadığından kesin bir tedavi zamanı vermek de zordur. Behçet hastalığının tamamen bittiği hastalar görülse de kronik ve sık sık belirti gösteren hastalar da bulunmaktadır.

Hastalık Tedavi Edilmezse Ne Gibi Sorunlara Yol Açar?

Behçet hastalığının teşhisi geç konulur ve tedavi edilmez ise körlüğe, eklemlerde ağrıya kısıtlı harekete, bazen sinir sistemindeki tutulma nedeni ile ise felce sebep olabilir.

Behçet Hastalığı Bulaşıcı Mıdır?

Hastalık bulaşıcı değildir. Fakat genetik faktörler yönünden bakıldığında kalıtsal olarak geçebileceği düşünülmektedir.

Behçet Hastalığı İçin Hangi bölüme Gidilmeli?

Hastalığın birçok belirtisi olduğundan dolayı tek bir branşın bakması mümkün değildir. Dermatoloji, kadın hastalıkları, üroloji, ramatoloji, oftalmoloji bazen ise nöroloji ve iç hastalıklar branşlarına belirtilere göre gidilebilmektedir.

Hakkında admin

Check Also

Damar Tıkanıklığı

Damar Tıkanıklığı Damar tıkanıklığı hemen hemen çoğu insanda görülen bir rahatsızlıktır. Dikkat edilmesi ve ciddi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.