BALIK YAĞI

Balık Yağı

Balık Yağı Faydaları

Günümüzde, insanlar beslenmelerine çok fazla özen gösterip sağlık açısından en uygun besinleri seçmeye özen gösteriyor. Bu besinler içerisinde de ilk sıralarda doymamış yağ asitleri yönünden zengin olan balık ürünleri geliyor. Bu ürünler arasında balık yağı, insan sağlığı üzerine olan olumlu etkilerinden dolayı ilk sırada yer alıyor. Şimdi gelin hep birlikte balık yağını daha yakından tanıyalım.

Balık Yağı Nedir?

Balık yağı, omega-3 yağ asidi ve D vitamini açısından zengin bir hayvansal yağdır. Bu yağ omega-3 yönünde zengin pek çok türünden elde edilebilirken en ünlü türleri Ton balığı ve Ringa balığıdır. Balık Yağı Faydaları nelerdir? Vücut direncini artırır: Balık yağının kas-iskelet sistemine birçok faydası vardır.

Sadece kemiklerde kalsiyum birikimini desteklemekle kalmaz, aynı zamanda eklem iltihabına neden olabilecek enzimlerin aktivitesini azaltmada da önemli rol oynar. Kalp damar hastalığı risklerini azaltır. Balık yağı özellikle, Trigliserid’in (kanda bulunan yağ türü) yüksekliğini düşürmede ve halk arasında iyi kolesterol diye bilinen HDL’nin artmasında etkili rol oynar. Depresyona iyi gelir.

Balık yağı, yetişkinlerin dikkatini ve konsantrasyonu artırır. Bilim insanları tarafından Alzheimer riskini azalttığı düşünülüyor. Balık yağı cildinizi tazeleyebilir: Balık yağı sivilceleri azaltabilir, cildi güneş yanığından koruyabilir ve hatta deri döküntülerini önleyebilir. Cildinizdeki lekeleri kapatmak için fazladan makyaj kullanmanıza gerek yok. Balık yağı hafızanızı geliştirebilir: Balık yağı takviyeleri, beyin kasılmasını önlerken daha net düşünmenize yardımcı olabilir.

Balık Yağı Kimler Tarafından Kullanılır?

Çocuk, genç, yetişkin, yaşlılar olmak üzere her yaştan insan için önerilir. Ülkemizde balık tüketimi yeterli değildir. Bu yüzden özel yan etkileri olmadıkça balık yağı kullanımında bir sakınca yoktur ancak doktor kontrolünde alınması her açıdan daha olumlu sonuçlar verecektir.

Balık Yağı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Balık yağı doyduğunuzda en iyisidir. Balık yağının yararlı olup olmadığını anlamak için kan testi yapılması gerekir. Balık yağı kapsülleri çiğnenmemeli veya delinmemeli, bütün olarak yutulmalıdır. Balık yağı oda sıcaklığında, nem ve ısıdan uzakta saklanmalıdır. Balık yağı dondurulamaz. Balık yağı hapları veya şurup arasında hiçbir etki farkı yoktur. Balık yağı ile etkileşime girebilecek başka ilaçlar ve vitaminler olabilir. Kullanılan ilaçlarla ilgili olarak bir doktora danışılmalıdır.

Hakkında admin

Check Also

Göbek Eritme

Göbek Eritme Diyeti Kilo problemi olan kişilerin bölgesel olarak kilo vermeleri daha zor bir süreci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.