40 yaş üstü bireyler için en uygun egzersizler

İleri yaşlardaki bireyler için genellikle kuvvet, denge, dayanıklılık ve esneme egzersizleri öneriliyor.

Ağırlık antrenmanı

Antrenör Bailey, egzersizin genel olarak metabolizma hızını arttırdığını, ancak kas kütlesini arttırmanın metabolizma hızını ve yakılan kalori miktarını arttırmanın en iyi yolu olduğunu ifade ediyor: “Kas kütlesi ise en iyi ağırlık antrenmanlarıyla arttırılabiliyor. Ki bu antrenman şekli kemik yoğunluğuna da iyi geliyor ve kemik erimesini önlemede yardımcı oluyor.”

Aerobik

Aerobik egzersizleri daha fazla kalori yakmaya, kolesterol seviyelerini düşürmeye ve kalp sağlığına iyi geliyor. Bu egzersiz türü yoğunluğu ve süresi aşamalı olarak arttırıldığı için de 40 yaş üstü için ideal bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Haftada 2-3 gün 5’er dakikalık koşularla başlayabilirsiniz. Bir süre sonra koşu süreniz 30 dakikaya kadar çıkacaktır.

Yüzme

Terlemeyi sevmeyenler için ideal olan yüzme, vücudunuzda var olan tüm kasları çalıştırır. 20 dakika yüzerek 40-50 dakikalık bir koşunun sağlayacağı faydaları elde edebilirsiniz. Dayanıklılık, kas gücü ve kalp-damar sağlığına iyi gelen bu egzersiz her yaş için en uygun egzersiz türlerinden.

HIIT Antrenman

Aralıklarla yüksek tempolu yapılan antrenman anlamına gelen HIIT, metabolizmayı hızlandırmak ve yağ yakmak için normal kardiyo antrenmanından çok daha etkili bir egzersiz türü. En önemli özelliğiyse egzersiz bittikten sonra da yağ yakımına devam edilmesi. İleri yaşlarda düşen metabolizma hızını arttırmak için, HIIT egzersizler birebir.

Kardiyo

Yazının başında da belirttiğimiz gibi, kardiyo ileri yaşlarda da büyük önem taşıyor. Bailey, özellikle akciğer sağlığı ve gücü açısından önemli olan kardiyo egzersizleri ileri yaşlarda yaptığınızda yaşayacağınız tek farkın egzersiz sonrası toparlanma sürecinin daha uzun sürmesi. Bu da hem setler, hem de egzersiz günleri arasında daha fazla vakte ihtiyacınız olduğu anlamına geliyor.

Yürümenin de çok iyi bir kardiyo egzersizi olduğunu unutmayın. Yapılan araştırmalar, ilerleyen yaşlarda baldır bölgesinde kaslarda azalma görüldüğünü ortaya koyuyor. Bu yüzden yürürken ya da koşarken bu bölgeye özen gösterin.

Pilates

Vücudun tamamını çalıştırarak güç ve esnekliği arttıran pilates, yaşı ilerlemesine rağmen fit ve sağlıklı kalmak isteyenler için son derece uygun. En iyi sonucu almak için kasları maksimum düzeyde çalıştıran bu egzersizi ileri yaşlar için ideal yapan şey, yapıldığı esnada kas dokularına yıkıma uğratacak kadar yüklenilmemesi.

Yoga

Yoga da pilates gibi yaşı ilerlerken bedeninin esnekliğini kaybetmek istemeyenler için ideal bir egzersiz. Eklem ve kaslarınızı güçlü tutarken bir yandan da sağlıklı ve mutlu bir zihne erişmek ve hayatınızdaki stresi azaltmak istiyorsanız, basit pozlardan başlayarak yogayı yaşamınıza dahil edebilirsiniz.

Hakkında admin

Check Also

Hamilelikte Yapılabilecek Sporlar

Hamilelikte Yapılabilecek Sporlar Nasıl Yapılmalıdır? Hamile annelerin aklına takılan en önemli sorulardan biri hamilelikte spor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.